Własny basen przy domuw ogrodzie to z pewnością marzenie wielu osób. To spora atrakcja w czasie spotkań towarzyskich, a przy tym bardzo dobre miejsce do spędzania wolnego czasu w gorące letnie dni. Niemniej jednak żeby móc wybrać właściwy basen, trzeba najpierw poznać różne typy. Jaki basen ogrodowy wybrać? Rozporowy czy może stelażowy? 

Basen stacjonarny czy przenośny?  

Zastanawiając się jaki basen do ogroduwybrać, warto rozważyć na początku, czy ma to być basen przenośny, czy może stacjonarny.  Te drugie są zdecydowanie najbardziej wytrzymałe. Dzięki nowoczesnej technologii, budowa takiego typu basenu staje się coraz tańsza. Niemniej jednak nadal jest to dosyć kosztowne rozwiązanie, na które nie każdego stać. Ponadto, budując basen stacjonarny, zmieniamy na stałe krajobraz ogrodu. Dlatego też najlepiej już w czasie jego planowania zadecydować o tym, czy chcemy basen, aby był on dopasowany do reszty kompozycji. Warto także mieć na uwadze, iż jeżeli basen będzie miał powierzchnię przekraczającą 30 m2 to konieczne stanie się uzyskanie pozwolenia na budowę we właściwym organie administracyjnym. W wypadku wybrania basenu przenośnego nie trzeba się martwić powyższym problemem. Ponadto współcześnie produkowane baseny rozporowe czy też stelażowe nadają się nie tylko do wylegiwania się w wodzie, ale również do pływania. Większość modeli jest także zaprojektowana w taki sposób, aby idealnie komponowały się z resztą otoczenia dzięki eleganckiej konstrukcji albo drewnianym wykończeniom. 

Basen rozporowy czy stelażowy? – rodzaje basenów stacjonarnych  

Baseny stacjonarne to konstrukcje stalowe, murowane, betonowe albo wykonywane z materiałów takich jak laminat czy poliester. Celem ich wykonania trzeba zatrudnić właściwą ekipę. Istnieje możliwość zamówienia gotowego basenu, który na ogół będzie mieć postać niecki z już zaplanowanymi drabinkami czy schodkami, która następnie musi być wkopana w ziemię. Taką konstrukcję mają zwykle baseny poliestrowe i stalowe. W wypadku konstrukcji murowanych czy betonowych, istnieje możliwość samodzielnego zaplanowania rozłożenia wybranych części czy też kształtu basenu. Reszta różnic jest wynikiem wyłącznie wytrzymałości użytych materiałów, a także ich kosztów. Konstrukcje stalowe i betonowe są zdecydowanie najbardziej trwałe. Jeżeli rozchodzi się o ceny, to należy mieć na uwadze, iż konstrukcje gotowe, jako iż są częściej wybierane, zwykle są tańsze. Baseny do ogrodu można podzielić na dmuchane, rozporowe, stelażowe i drewniane. 

Baseny dmuchane 

To najbardziej podstawowa konstrukcja, a przy tym najmniej trwała i najtańsza. Basen dmuchany można nabyć już za 30 zł. Tego typu baseny są na ogół niewielkie, zaś ich rozłożenie to kwestia paru minut. Można je łatwo uszkodzić, a materiały, z których się je wykonuje, ulegają osłabieniu pod wpływem silnego promieniowania słonecznego, dlatego na ogół służą nam tylko jeden sezon. Niemniej jednak nie jest to problem, jeśli brać pod uwagę ich cenę. Nie są odpowiednie dla większej ilości osób, do nurkowania albo pływania. Z drugiej jednakże strony stanowią idealne rozwiązanie jako miejsce zabawy dla małych dzieci, albo do schłodzenia się w upalne dni. 

Baseny rozporowe 

Baseny rozporowe mają bardziej wytrzymałą konstrukcję, niż dmuchane, niemniej słabszą od stelażowych. Ich ceny także zajmują miejsce pośrednie. Najmniejsze i najtańsze modele można nabyć już za ok. 300 zł. W przeciwieństwie do basenów dmuchanych są bardziej pojemne, dlatego nierzadko doczepia się do nich drabinki. Mogą być głębokie, co umożliwia pływanie, a w przypadku niektórych modeli nawet nurkowanie. Sposób ich działania jest niezwykle prosty – woda, która wypełnia ścianki basenu, wywiera hydrostatyczne ciśnienie na ściany basenu, nadając im jednocześnie kształt i sztywność. Z tego także powodu wszelkie rozporowe baseny mają okrągły kształt. Ponadto wyposażane są one w napełniany powietrzem kołnierz, dzięki temu brzeg basenu dostosowany jest do wysokości lustra wody. Takie rozwiązanie umożliwia zmiany wysokości basenu razem z dolewaniem albo wręcz przeciwnie ubytkiem wody. 

Baseny stelażowe 

Baseny stelażowe są najbardziej wytrzymałymi, największymi, a przy tym najdroższymi basenami do ogrodu. Chociaż ich ceny są najwyższe, ich zakup to inwestycja na kilkanaście lat. Większość spośród modeli została przewidziana dla przynajmniej dziesięciu osób. Baseny stelażowe składają się ze ścianek usztywnionych za pomocą konstrukcji metalowych, nazywanych stelażem, jak i z wypełnienia PCV. Na rynku dostępne są modele prostokątne i okrągłe. Ich największa wada to długi czas rozłożenia. Będzie ono proporcjonalne do wielkości wybranego basenu, niemniej jednak rozłożenie większości stelażowych basenów może zająć nawet 40 minut. Odpowiednie rozłożenie konstrukcji, zamontowanie wybranych filtrów i pomp, dopasowanie stelażu zajmie nam minimum trzy razy tyle. 

Baseny drewniane 

Baseny drewniane to bardzo dobre rozwiązanie, jeżeli pragniemy, aby basen ogrodowy współgrał z projektem całego ogrodu. Są to na ogół baseny stelażowe, które wykańcza się z zewnątrz materiałami przypominającymi drewno. Dzięki czemu nie ma obawy o zmniejszoną wytrzymałość basenu. Ponadto nie trzeba stosować środków do ochrony drewna. Jeżeli brać pod uwagę parametry techniczne, baseny drewniane są takie same jak baseny stelażowe. 

Baseny z przeciwprądem

Nie każdy posiada możliwość wybudowania albo zamontowania basenu rozmiarów olimpijskich. Aby możliwe było swobodne przepływanie niezliczonych długości, wcale go nie potrzebujemy. Zainstalowanie basenu z przeciwprądem daje nam możliwość pływania w miejscu. 

Czym jest przeciwprąd? 

Przeciwprąd to mocny strumień wody, który wytwarzany jest przez pompę mającą dużą wydajność. Strumień ten kierowany jest przez dyszę do środka basenu, zaś pompa znajduje się za ścianą basenu. Możliwe jest sterowanie przeciwprądem w sposób bezpośredni z basenu. Niemniej jednak można także zastawiać czasowy wyłącznik, który wyłączy pompę po wybranym czasie. 

Zalety basenu z przeciwprądem

Z pewnością należy wziąć pod uwagę mniejsze koszty eksploatacji basenu z uwagi na jego mniejsze wymiary. Ponadto mamy szansę polepszyć kondycję. Dzięki pływaniu rozluźnieniu ulegają nasze mięśnie, wzmacniają się także plecy, co zapobiega problemom z kręgosłupem. Ponadto baseny z przeciwprądem zalecane są dla osób po przebytych kontuzjach kończyn dolnych. W basenie z przeciwprądem będziemy również w stanie nauczyć się zdrowego i prawidłowego pływania.