Pomysł zamontowania w niedużym basenie, przeznaczonym do treningów pływackich, pomp pojawił się w latach 70. XXw. Po latach traktowania go wyłącznie w kategoriach eksperymentalnych uległ przeobrażeniom i wkroczył do obrotu komercyjnego. Pierwotnie baseny z przeciwprądem testowano jako jedno z narzędzi treningu sportowego lub jako miejsce rehabilitacji narządu ruchu, dla którego środowisko wodne ze sztucznie tworzoną barierą wody otwierało nowe możliwości do ćwiczeń.

Dla miłośników siłowni i ćwiczeń na elektrycznej bieżni z funkcją wspinania basen czy wanna z przeciwprądem oznaczać będzie to samo, czyli trening w miejscu, wysiłek stymulowany sztucznie utworzonym oporem, który należy nieustannie pokonywać.

Spis treści:
 1. Basen z przeciwprądem - zasada działania
 2. Dla kogo basen z przeciwprądem?
 3. Korzyści z posiadania basenu z przeciwprądem
 4. Wymiary basenu z przeciwprądem
 5. Ceny basenów z przeciwprądem

Zalety:
 1. Intensywny trening - Pływanie przeciw silnemu strumieniowi wody pozwala na efektywne ćwiczenie całego ciała.
 2. Oszczędność miejsca - Baseny te zajmują mniej miejsca niż standardowe baseny, idealne do małych przestrzeni.
 3. Wszechstronność - Możliwość zastosowania do rehabilitacji i różnorodnych form treningu wodnego.
 4. Dostosowanie do umiejętności - Możliwość regulacji siły strumienia, co sprawia, że basen jest dostępny dla osób o różnym poziomie sprawności.
 5. Higiena i utrzymanie - Systemy filtracji i sterowania temperaturą wody zapewniają czystość i odpowiednie warunki użytkowania.
Wady:
 1. Wysoki koszt zakupu - Inwestycja początkowa może być znacząca, z cenami wahającymi się od 60 tys. zł do nawet 200 tys. zł.
 2. Konserwacja - Regularne utrzymanie i ewentualne naprawy mogą generować dodatkowe koszty.
 3. Zużycie energii - Wysoka wydajność pomp i systemów ogrzewania może prowadzić do większego zużycia energii.
 4. Skomplikowana instalacja - Montaż i prawidłowe ustawienie wszystkich funkcji wymaga specjalistycznej wiedzy i czasem zewnętrznej pomocy.

Basen z przeciwprądem - zasada działania

Przeciwprąd to po prostu bardzo silny strumień wody wytworzony przez pompę o dostosowanej do oczekiwań odbiorcy wydajności. Moc powstałego strumienia może wynosić od 40 m3/h do 100 m3/h. Wprowadzana do basenu pod dużym ciśnieniem woda wytwarza opór, dzięki któremu możliwe jest pływanie w miejscu, czyli nieustanna próba pokonania napierającej na pływaka siły.

Basen z przeciwprądem, bez względu na swoje wymiary, staje się nagle nieskończenie długi i trzeba włożyć wiele wysiłku, by go przemierzyć. Wystarczy też do strumienia wody domieszać powietrze, aby otrzymać dodatkową funkcję hydromasażu. 

Dla kogo basen z przeciwprądem? 

Baseny z przeciwprądem z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Z pewnością jednym z bodźców do zakupu i montażu basenu we własnym domu czy ogrodzie jest moda propagująca aktywny i zdrowy styl życia. Przekonani o korzyściach płynących z aktywności fizycznej konsumenci poszukują wciąż nowych wyzwań i urozmaiconych form treningu.

Basen z przeciwprądem zdecydowanie zapewnia intensywny wysiłek kształtujący sylwetkę i wzmacniający kondycję. Ogromną zaletą urządzenia jest możliwość dopasowania siły strumienia do możliwości fizycznych osoby pływającej. Dzięki temu bez obaw mogą korzystać z takiej formy treningu osoby starsze i słabiej pływające. 

Ważnym bodźcem kierującym uwagę konsumentów w kierunku basenów z przeciwprądem jest konieczność przeciwdziałania problemom z narządem ruchu. Dla tej grupy klientów środowisko wodne oraz systematyczne pływanie z regulowaną siłą oporu wody staje się szansą na utrzymanie sprawności ruchu, odzyskanie jej lub powstrzymywanie czy spowolnienie nieuchronnych ubytków tego obszaru zdrowia. 

Wszystkie zalety eksploatowania basenów z przeciwprądem sprawiają, że zainteresowanie nimi w równym stopniu przejawiają klienci indywidualni jak i zbiorowi wyposażając specjalistyczne placówki rehabilitacji lub ośrodki SPA. Dla instytucji wykorzystującej te urządzenia w sposób masowy ważnym aspektem ich użytkowania jest pewność zachowania czystości wody, odpowiedniej temperatury i filtracji wody dzięki zamontowanym w mechanizmie sterownikom odpowiedzialnym za poszczególne funkcje nadzoru. 

Korzyści z posiadania basenu z przeciwprądem

O korzyściach wynikających z systematycznego pływania napisano niezliczoną ilość artykułów. Wszystkie one odnoszą się w tym samym stopniu do eksploatacji własnego basenu z przeciwprądem. Zalety pływania w takim basenie można opisać na kilku poziomach korzyści. Przede wszystkim zyskujemy wspaniałą kondycję i poprawiamy zdrowie, rozwijamy również równomiernie cały organizm. Wszystkie mięśnie w trakcie pływania uaktywniają się pokonując opór wody, by po zakończeniu ćwiczeń samoistnie rozluźnić się niwelując napór i uciski, zapobiegając jednocześnie problemom z kręgosłupem. 

Basen jako miejsce rehabilitacji zaleca się wszystkim osobom zmagającym się z kontuzjami kończyn dolnych. Nie wolno też zapominać o podstawowej korzyści, czyli radości z pływania i kształtowania swoich umiejętności. W basenie z przeciwprądem można ćwiczyć aqua-jogging lub aqua-aerobik. W zależności od jego wielkości do basenu można zaprosić gości i zorganizować dla nich wodne zajęcia. 

Pływanie w basenie z przeciwprądem jest najlepszą z możliwych aktywności dla osób z nadwagą. Każdy inny sport będzie dla nich kontuzjogenny, natomiast w wodzie następuje odciążenie mięśni, które usprawniają się poprzez pływanie i opór wody, ale nie działa na nie negatywnie mechanika własnego ciała ani siły zewnętrznej. Poza tym w wodzie zużycie energii jest kilka razy większe niż przy wykonywaniu tych samych ćwiczeń na lądzie. 

Wymiary basenu z przeciwprądem

Ważną zaletą tego typu basenów wpływającą na ich popularność są stosunkowo niewielkie wymiary i wielkość zajmowanej powierzchni. Przede wszystkim w porównaniu do standardowych basenów ogrodowych czy basenów wewnętrznych baseny z przeciwprądem są znacząco mniejsze. Całkowicie komfortowo można z nich korzystać lokując je w ogrodzie, na tarasie czy niewielkim pomieszczeniu w domu. Funkcja oporu wody, hamującego ruch strumienia, całkowicie “wypełnia” tę różnicę. 

Nie ma żadnych przeciwwskazań, by basen mógł stanąć w ogrodzie pod gołym niebem. Niecka urządzenia i mechanizm są odporne na zmienne warunki pogodowe a dodatkowo, na wypadek deszczu, powierzchnię basenu można łatwo zakryć specjalnym przykryciem. Mały basem z przeciwprądem można otrzymać już o powierzchni 2x4m, ale też dostępne są modele o długości ponad 10m. 

Ceny basenów z przeciwprądem

Cena basenu i koszt jego eksploatacji zależy od kilku czynników. Znaczenie mają tu jego wymiary ale też zróżnicowane funkcje. Mały basen do koszt w granicach 60 tys. zł., średni o dł. 6m może kosztować od 70-90 tys. zł. Baseny dłuższe kosztują 100 tys. zł a najdłuższe nawet 200 tys. zł. Jednak cenę należy rozpatrywać tu relatywnie w stosunku do korzyści oraz, co tu dużo mówić, satysfakcji z pływania. Jeżeli projekt domu i tak zawiera budowę basenu zawsze warto rozpatrzyć możliwość zamontowania basenu z przeciwprądem, dopasowanym do własnych preferencji, o zindywidualizowanych funkcjach. 

Ważąc wady i zalety posiadania osobistego basenu we własnym ogrodzie, zalety wymienić jest niezwykle łatwo. Z pewnością największą wadą takiego projektu jest jego cena, jednak łatwo ją optymalizować poprzez właściwy dobór wymiarów i niezbędnych funkcji.