Słowo „SPA” przywodzi na myśl obrazy kąpieli terapeutycznych i innych zabiegów służących do poprawy zdrowia, urody i osiągnięcia relaksu. Jest ono również powszechnie używane w odniesieniu do obszarów uzdrowiskowych ze źródłami mineralnymi, modnych hoteli oferujących zabiegi rewitalizujące itp. Warto jednak pamiętać, że określenie SPA doskonale opisuje również wannę z hydromasażem dedykowaną  do relaksu i domowej odnowy.

Wybór wanny z hydromasażem SPA z uwagi na dość szeroką ofertę producentów może być kłopotliwy. Ważnymi kwestiami, które należy wziąć pod uwagę jeszcze przed zakupem jest miejsce instalacji wanny, oczekiwania wobec urządzenia, a także indywidualne preferencje określające wygląd zewnętrzny wanny.  Na co zatem należy zwrócić uwagę przed zakupem wymarzonego modelu?

Kwestie praktyczne – czy wanna zmieści się w drzwiach?

Jednym z pierwszych pytań, na które należy odpowiedzieć przed wyborem wanny z hydromasażem, jest – gdzie zostanie zainstalowana? Sama odpowiedź na to pytanie pomoże wziąć pod uwagę ważne kwestie praktyczne, jeśli chodzi o maksymalny rozmiar i najbardziej odpowiedni kształt wanny, który byłby najlepszy dla powierzchni i układu łazienki. Jeśli planuje się zainstalować większą wannę w domu, trzeba również wiedzieć, czy łączna waga wanny i wody, którą pomieści, musi być utrzymana przez podłogę w zamierzonym miejscu instalacji.

Niektóre obszary mogą wymagać dodatkowego wzmocnienia, aby odpowiednio utrzymać ciężar wanny z hydromasażem. W razie wątpliwości – dobrze jest skorzystać z profesjonalnej porady inżyniera budowlanego lub szerokiej wiedzy pracowników dobrego sklepu (np. Hydrosan). Niezwykle ważne, a niestety często pomijane jest również to, czy wanna SPA z hydromasażem zmieści się w drzwiach, aby dostać się do docelowego miejsca instalacji. To wbrew pozorom kluczowa informacja nierzadko determinująca wybór wanny, ponieważ większość wanien jest sprzedawana w postaci jednego kompletnego elementu, którego nie można podzielić na mniejsze części.

Rozmiar i kształt wanny SPA

Wanny SPA z hydromasażem mają różne kształty i rozmiary. Jak wspomniano powyżej, miejsce instalacji będzie odgrywać ważną rolę w ograniczaniu opcji, jeśli chodzi o rozmiar i kształt wanny. Niektórzy sprzedawcy wanien z hydromasażem mogą pomóc wybrać najlepszy rozmiar i kształt, który będzie odpowiadał potrzebom jej użytkownikom i warunkom łazienki.

Chociażby z tego względu warto rozpatrywać zakup wanny w sprawdzonym miejscu. Oprócz wielkości i dopasowaniu wanny do warunków pomieszczenia, w którym ma zostać zainstalowana, innym czynnikiem, który może wpłynąć na wybór rozmiaru i kształtu, będzie liczba osób, które docelowo będą korzystać z wanny (nawet jeśli ma to mieć miejsce sporadycznie. W ofercie dobrych sklepów, takich jak np. Hydrosan, dostępne są wanny SPA z hydromasażem narożne, trójkątne, prostokątne, okrągłe, a także takie, które mogą być wbudowane w podłogę tworząc niezwykle efektowny wystrój pokoju kąpielowego.

Konstrukcja lub kształt wanny SPA z hydromasażem wpływa znacząco na komfort jej użytkowników. Dobrze jest przy tym pamiętać, że większe wanny nie zawsze oznaczają więcej miejsca. Czasami są tak wyprofilowane, że mimo dużej bryły, znajdzie się w nich miejsce wyłącznie dla jednej osoby. Niektóre wanny są wyposażone w ergonomiczne siedzisko wypoczynkowe, które zwiększa poziom komfortu podczas hydromasażu.

Nowoczesne modele charakteryzują się niebanalnym designem, część wanien ma przeszklony bok, który znacząco zwiększa walory estetyczne produktu, a dodatkowo doskonale pokazuje pracę dysz masujących. Efekty wizualne potęguje również kolorowe podświetlenie LED, w które są wyposażone niektóre z dostępnych wanien SPA. Ergonomiczne uchwyty, komfortowe zagłówki, a także pozostałe opcje np. wbudowane radio FM – potęgują pozytywne odczucia podczas zażywania kąpieli. To co ważne – wiele modeli jest dodatkowo wyposażonych w wyciąganą głowicę prysznicową z wieloma opcjami wylotu wody.

Materiał i jakość wykonania – jaki maja wpływ na użytkowanie?

Nie da się ukryć, że jednym z głównych celów wanien SPA jest relaks i odprężenie. Dlatego konieczne jest, aby wanny zapewniały doskonałą, intuicyjną obsługę kierującą pracą dyszy masujących i co najmniej kilka programów hydromasażu. Dobrze wykonane wanny są trwałe i wbrew pozorom nie kosztują majątku.

Najlepsze modele są zazwyczaj wykonane z dobrej jakości materiałów, które zapewniają znaczną izolację termiczną, dzięki czemu, wanna jest w stanie doskonale zatrzymać ciepło i cieszyć użytkowników swoją niezawodnością przez długie lata użytkowania. Profesjonalne modele uzupełnione są również w ekonomiczne grzałki o wyjątkowo dużej mocy (nawet 1500W), dzięki czemu raz napełniona wanna będzie utrzymywała optymalną, wybraną temperaturę wody, bez konieczności jej wymiany.

Dysze

Dysze zamontowane w wannie SPA są odpowiedzialne za ruch wirujący wody i mają wpływ na jakość i rodzaj przeprowadzonego masażu. Pierwszą rzeczą, która ma wpływ na jakość relaksującej kąpieli jest liczba dysz zamontowanych w wannie. Większość wanien jest wyposażona w dysze umieszczone w okolicy pleców, wzdłuż boków ciała i w części, w której spoczywają stopy. Strategiczne umieszczenie dysz wzdłuż ścian wanny może wspomóc efekty terapeutyczne, jakie oferuje kąpiel SPA z hydromasażem. Dysze powinny być odpowiednio ustawione, aby celować w główne grupy mięśni, które najbardziej wymagają masowania, takie jak szyja, dolna część pleców, ramiona i stopy.

Dysze można skategoryzować na dwa główne rodzaje. Mogą generować strumienie wody i strumienie powietrza. Jak sugerują ich nazwy, dysze strumieniowe wypychają wodę, podczas gdy drugie wypychają powietrze, tworząc masujące bąbelki. Najbardziej luksusowe modele wanien SPA mogą być wyposażone nawet w ponad 50 dysz różnego rodzaju! Niektóre wanny wyposażone są w dysze wodne, które można kontrolować za pomocą specjalnego pokrętła, aby zmieniać prędkość i kierunek wyrzucanej wody.

Najnowsze modele wanien umożliwiają wybór programu masażu za pomocą panelu dotykowego – odpornego na wilgoć. Wanny  wyposażone w dysze powietrzne, uzupełniają pracę pozostałych dysz wodnych, systemem otworów, które wypuszczają pęcherzyki powietrza, zapewniając dodatkową opcję masażu. Większość jest również poddana digitalizacji, aby umożliwić użytkownikowi kontrolowanie intensywności wypuszczanych pęcherzyków powietrza. Najlepsze wanny SPA łączą oba systemy, dzięki czemu użytkownik może spersonalizować wannę zgodnie z własnymi preferencjami.

Czemu warto zainwestować we własną wannę z hydromasażem?

Wanny SPA z hydromasażem są doskonałym sposobem na relaks, odprężenie i ożywienie ciała. Niezależnie od tego, czy prowadzi się aktywny tryb życia ze względu na zamiłowanie do sportu, czy też aktywność ogranicza się do wytężającej pracy zawodowej – każdy potrzebuje czegoś, aby przywrócić energię i zregenerować swoje ciało. Kąpiele połączone z zabiegami SPA z pewnością złagodzą stres i odprężą ciało. Hydroterapia z wykorzystaniem gorącej, zimnej lub zmiennej temperatury wody poprawia zdrowie i ogólne samopoczucie – działa leczniczo.

Hydromasaż to najpopularniejszy zabieg SPA, w którym jako narzędzia do masażu wykorzystuje się strumienie wody wytworzone pod wysokim ciśnieniem. Zanurzenie ciała w ciepłej wodzie może zmniejszyć wydzielanie kortyzolu i innych hormonów związanych z odczuwaniem stresu. Relaksująca kąpiel w wannie jest skutecznym narzędziem wspomagającym walkę z bezsennością i działa przeciwbólowo.

Z uwagi na fakt, że zakup wanny SPA z hydromasażem wiąże się zazwyczaj z większym wydatkiem, aby uzyskać stuprocentową satysfakcję, swoja inwestycję warto powierzyć profesjonalistom. Przy wyborze sklepu warto kierować się jego doświadczeniem i dobrymi opiniami. Nie bez znaczenia jest również asortyment, jaki oferuje.

Jeśli sklep w swojej ofercie ma wanny, prysznice i inne urządzenia związane wyłącznie z kąpielami, zbiornikami wodnymi (np. baseny do ogrodu) i hydromasażem – to pierwsza wskazówka, że zmierza się w dobrym kierunku. Sklep Hydrosan otrzymał jedno z ważniejszych nagród – Laur Konsumenta, a każdy produkt znajdujący się w jego ofercie jest opatrzony  stosownym certyfikatem jakości CE, ISO itp. Warto zajrzeć na stronę i zapoznać się z asortymentem.