Decydując się na remont łazienki lub budując nowy dom, z pewnością zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniej wanny. Istnieją dwie główne opcje - wanny zabudowane i wanny wolnostojące. Każda z nich ma swoje wady i zalety, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapoznać się z ich charakterystyką i porównać je ze sobą, a następnie dokładnie przeanalizować swoje oczekiwania i preferencje, by wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie.

Wanny zabudowane - wygoda i komfort codziennego użytkowania

Wanny zabudowane to modele, które są zamontowane bezpośrednio w ścianie lub w specjalnie wykonanej obudowie. Są one idealne do małych łazienek, ponieważ zajmują mniej miejsca niż wanny wolnostojące. Dodatkowo, wanny zabudowane są łatwiejsze w utrzymaniu czystości, ponieważ nie ma trudno dostępnych zakamarków, w których mogłyby gromadzić się brud, pleśń czy roztocza. Kolejną zaletą wanien zabudowanych jest ich prostota. Są one doskonałym rozwiązaniem dla osób ceniących minimalistyczny wystrój wnętrz i brak niepotrzebnych dodatków. Jeżeli wanna zostanie odpowiednio zabudowana, przestrzeń wokół niej może być wykorzystana jako półka, co znacząco wpłynie na komfort kąpieli. Wanny zabudowane mogą być również wyposażone w specjalne funkcje, takie jak hydromasaż, co dodatkowo urozmaica kąpiele, pozwala się zrelaksować i ma pozytywny wpływ na zdrowie. Z modeli wanien do zabudowy z hydromasażem polecamy prostokątną Kalambo lub okrągłą Delle - obie są dwuosobowe.

Jednak wanny zabudowane posiadają też pewne wady. Przede wszystkim, są one ciężkie w montażu i wymagają specjalistycznej wiedzy oraz odpowiednich narzędzi. Ponadto, jeśli chcesz zmienić układ łazienki lub zdecydujesz się na wymianę wanny, musisz liczyć się z koniecznością remontu, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Wanny wolnostojące - dowolność aranżacji i różnorodność kształtów

Wanny wolnostojące to popularny wybór wśród osób urządzających swoje łazienki. Ich niezależny charakter sprawia, że mogą one być swobodnie umieszczone w dowolnym miejscu pomieszczenia, co daje więcej możliwości aranżacyjnych. Jednak taka konstrukcja ma nie tylko wiele zalet, ale też wady, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o ich zakupie.

Zaletą wanien wolnostojących jest ich estetyka. Są one często wykonane z wysokiej jakości materiałów, takich jak akryl czy marmur, co sprawia, że prezentują się elegancko i luksusowo. Ich sposób montażu pozwala także na dowolne ustawienie w łazience, co przekłada się na idealne dopasowanie do wystroju wnętrza. Dostępne są zarówno wanny wolnostojące przyścienne z odpowiednio wyprofilowanymi bokami, takie jak model
Mera, ale też wanny dostosowane do postawienia w dowolnym miejscu - te mogą mieć zarówno klasyczny, owalny kształt jak Cesana lub wprowadzać do łazienki odrobinę niesymetrycznej geometrii, czego doskonałym przykładem jest wyższa z jednej strony wanna Aria. Wanna wolnostojąca nie musi mieć obłego kształtu - w ofercie mamy także prostokątne modele, takie jak Santa. Masz ochotę na poeksperymentowanie z kolorami? Oprócz klasycznych białych wanien proponujemy również czarne modele, na przykład Porto.

Kolejną zaletą jest ich wygoda. Wanny wolnostojące są często większe niż tradycyjne modele do zabudowy, co zapewnia więcej miejsca do komfortowego leżenia i relaksu podczas kąpieli.
Jednak wanny wolnostojące mają także swoje wady. Jedną z nich jest ich utrzymanie. Wanny wolnostojące wymagają regularnego czyszczenia i konserwacji, aby zachować swój atrakcyjny wygląd. Ponadto ich instalacja może być trudniejsza i bardziej kosztowna ze względu na konieczność odpowiedniego przygotowania podłoża i podłączenia do instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Wanna wolnostojąca czy wanna zabudowana? Dobierz idealną wannę do swoich preferencji

Podsumowując, wanny zabudowane i wolnostojące to dwa najpopularniejsze rozwiązania do łazienki. Obie mogą się sprawdzić w zależności od wymagań i możliwości aranżacyjnych lokatorów. Wanny zabudowane są doskonałe dla osób, które cenią sobie minimalizm i posiadają małe łazienki, podczas gdy wanny wolnostojące są lepsze dla tych, którzy lubią długie, relaksujące kąpiele i chcą nadać swojej łazience bardziej dekoracyjny lub elegancki wygląd. Ważne jest, aby dokładnie przemyśleć swoje potrzeby i przed wyborem odpowiedniej wanny.
Decydując się na zakup wanny, warto dokładnie zapoznać się z jej wszystkimi zaletami i wadami oraz upewnić się, że jest to odpowiedni model dla nas.