Sauna to nie tylko miejsce odprężenia, ale także narzędzie terapeutyczne, które wspomaga zdrowie fizyczne oraz psychiczne. W 2024 roku rynek oferuje coraz bardziej zróżnicowane i zaawansowane technologicznie modele, które sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających użytkowników. W odpowiedzi na te potrzeby, przygotowaliśmy kompleksowy ranking saun, który uwzględnia zarówno nowoczesne sauny infrared, jak i tradycyjne sauny fińskie, a także modele będące połączeniem tych dwóch rodzajów urządzeń.

Zrozumienie specyfikacji technicznych oraz korzyści zdrowotnych poszczególnych modeli saun jest kluczowe dla dokonania świadomego wyboru. Dlatego nasz ranking nie tylko prezentuje najpopularniejsze modele na rynku, ale także zagłębia się w detale konstrukcyjne i funkcje. 

W naszym rankingu znajdują się zarówno kompaktowe sauny dla dwóch osób, idealne do mniejszych przestrzeni mieszkalnych, jak i większe instalacje przeznaczone dla grup, które będą doskonałym rozwiązaniem dla centrów SPA czy obiektów sportowych.

Miejsce 5: Sauna sucha infrared ALTA6, 3-4 osobowa, niskotemperaturowa

Zajmując piąte miejsce, model ALTA6 wyróżnia się swoją kompaktowością. Dzięki zastosowaniu promieniowania podczerwonego, sauna oddziałuje na ciało w sposób naturalny i nieinwazyjny, co jest istotne dla osób szukających alternatywy dla tradycyjnych, wysokotemperaturowych saun. 

Sauna sucha INFRARED ALTA6 jest wykonana z drewna jodły kanadyjskiej HEMLOCK, co nie tylko gwarantuje jej wytrzymałość, ale także wpływa na estetykę i komfort użytkowania. Drewno to jest znane ze swoich właściwości izolacyjnych oraz pięknego, jednolitego wybarwienia. Użycie hartowanych drzwi szklanych o grubości 8mm dodatkowo podnosi standard sauny, zapewniając bezpieczeństwo i nowoczesny wygląd.

ALTA6 dysponuje wysokiej klasy grzejnikami karbonowymi i kwarcowymi, które zapewniają efektywną dystrybucję ciepła i długotrwałą pracę. 

Dodatkowe funkcje, takie jak:

 • koloroterapia LED z siedmioma kolorami, 
 • oświetlenie halogenowe, 
 • cyfrowy panel sterowania z funkcjami BLUETOOTH oraz USB, 
 • jonizator powietrza i 
 • dezynfekcja ozonowa

czynią tę saunę nie tylko efektywną, ale również wyjątkowo komfortową w użytkowaniu.

Miejsce 4: Sauna fińska BODO2 HARVIA 3,5kw, 1-2 osobowa, wysokotemperaturowa

Model BODO2 to idealny wybór dla miłośników klasycznych saun fińskich. Zajmując czwarte miejsce w rankingu, ta sauna ogrzewa w tradycyjny sposób, wykorzystując piec HARVIA VEGA BC35. Taki rodzaj ogrzewania, oparty na rozgrzewaniu kamieni, pozwala na osiągnięcie wysokiej temperatury od 60 do 85 stopni Celsjusza przy niskiej wilgotności powietrza (5-15%). Jest to tradycyjny sposób korzystania z sauny, który jest głęboko zakorzeniony w fińskiej kulturze.

Drewno jodły kanadyjskiej, z którego wykonane są wygodne siedziska, zapewnia nie tylko trwałość i odporność na wilgoć, ale także komfort termiczny i estetyczny wygląd. Drzwi szklane hartowane o grubości 8mm oraz oświetlenie wewnętrzne z dwoma lampami podnoszą poziom wrażeń estetycznych i użytkowych.

W saunie BODO2 znajdziemy także koloroterapię LED z siedmioma kolorami, co dodaje doświadczeniu saunowania nowego wymiaru, umożliwiając osobiste dostosowanie atmosfery. Klepsydra, ceber z chochlą na wodę do zraszania kamieni oraz higrometr do pomiaru wilgotności to elementy, które wzbogacają funkcjonalność tego modelu, czyniąc go zarówno praktycznym jak i relaksującym rozwiązaniem dla jednej lub dwóch osób.

Miejsce 3: Sauna sucha infrared ALTA7, 5-6 osobowa, niskotemperaturowa

Model ALTA7 od plasuje się na trzecim miejscu w naszym rankingu dzięki swojej przestronności i zaawansowanym funkcjom. Jest to rozszerzona wersja modelu ALTA6, zaprojektowana dla 5-6 osób, co sprawia, że jest idealnym wyborem dla rodzin lub grup przyjaciół.

Podobnie jak jej mniejszy odpowiednik, ALTA7 wykorzystuje promieniowanie infrared, które ma liczne zalety zdrowotne, takie jak:

 • poprawa krążenia, 
 • wsparcie w odchudzaniu oraz 
 • działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. 

Wysokiej klasy grzejniki karbonowe i kwarcowe zapewniają równomierne i głębokie rozprowadzenie ciepła, co jest kluczowe dla efektywności terapii.

Wyposażona została w funkcje, które nie tylko podnoszą standard sauny, ale także wpływają na komfort i higienę użytkowania, w tym:

 • koloroterapia, 
 • cyfrowy panel sterowania, 
 • oświetlenie halogenowe, 
 • jonizator powietrza oraz 
 • dezynfekcja ozonowa.

Drewniana rączka oraz kratka wentylacyjna w suficie to dodatkowe elementy, które świadczą o dbałości o detale konstrukcyjne i użytkowe.

Miejsce 2: Sauna fińska z piecem OSLO6/HRAVIA 8kw 5-6 osobowa 200x200 cm

Na drugim miejscu znajduje się model OSLO6, który jest jednym z największych i najmocniej ogrzewanych modeli w naszym rankingu. Wyposażony w mocny piec HARVIA VEGA BC80 o mocy 8KW, ten model oferuje intensywne doświadczenie saunowania, które jest idealne dla większych grup.

Drzwi szklane hartowane, oświetlenie LED oraz system koloroterapii zapewniają nie tylko bezpieczeństwo i funkcjonalność, ale także tworzą przyjemną atmosferę, która sprzyja relaksacji i regeneracji. Klepsydra do odmierzania czasu seansu, higrometr do pomiaru wilgotności oraz ceber z chochlą na wodę do zraszania kamieni to funkcje, które umożliwiają użytkownikom pełną kontrolę nad warunkami w saunie.

Miejsce 1: Sauna kombo infrared/fińska HELSI2 z piecem 8kw, 5-6 osobowa, 2w1

Na czele rankingu saun 2024 stoi model HELSI2, który łączy w sobie najlepsze cechy sauny fińskiej i technologii infrared. Jako model 2w1, HELSI2 oferuje użytkownikom możliwość wyboru między tradycyjnym ciepłem sauny fińskiej a delikatniejszym, ale głęboko penetrującym ciepłem sauny infrared. To idealne rozwiązanie dla osób szukających wszechstronnych opcji terapeutycznych i relaksacyjnych.

Wysokiej klasy grzejniki karbonowe i kwarcowe o łącznej mocy 5100W zapewniają optymalne warunki do każdego rodzaju terapii cieplnej. Koloroterapia LED, oświetlenie wewnętrzne oraz wbudowany moduł Bluetooth z głośnikami to funkcje, które wzbogacają doświadczenie użytkownika, czyniąc z HELSI2 nie tylko saunę, ale także kompleksowe narzędzie do dbania o zdrowie fizyczne i równowagę psychiczną.

Ranking saun 2024: podsumowanie

Wybór odpowiedniej sauny jest kluczowym czynnikiem wpływającym na komfort jej użytkowania i korzyści czerpane z seansów. Dzięki naszemu rankingowi, wybór ten może być świadomy i dopasowany do oczekiwań. 

Mamy nadzieję, że przedstawiona analiza i opisy poszczególnych modeli pomogą w dokonaniu najlepszego wyboru. Pamiętajcie, że regularne korzystanie z sauny to nie tylko chwila dla ciała, ale również dla ducha, a zalety płynące z jej użytkowania są nieocenione dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia.

Zapraszamy do eksplorowania możliwości, które oferują sauny z naszego rankingu 2024, by każda sesja była źródłem odnowy i radości.