Drzwi prysznicowe stanowią ważny element każdej łazienki. Wybór odpowiednich drzwi do kabiny prysznicowej jest istotny zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. W tym artykule przedstawimy ranking drzwi prysznicowych, uwzględniając wady i zalety trzech różnych rodzajów drzwi: składanych, przesuwnych i uchylnych.


Drzwi składane/drzwi łamane do kabiny prysznicowej - zyskują na popularności 

Drzwi składane to popularny wybór w wielu łazienkach. Są one wykonane z kilku paneli, które składają się w harmonijkę. Oto kilka wad i zalet drzwi składanych:

Zalety łamanych drzwi prysznicowych

 • Oszczędność miejsca: Drzwi łamane idealnie sprawdzają się w małych łazienkach, gdzie każdy centymetr jest cenny. Dzięki składanej konstrukcji można zaoszczędzić miejsce, które normalnie byłoby potrzebne na otwieranie tradycyjnych drzwi.
 • Łatwy dostęp: Drzwi składane można łatwo otworzyć i zamknąć. Panel, który jest najbliżej wejścia do prysznica, może być otwierany samodzielnie, co jest wygodne przy szybkim wejściu lub wyjściu z prysznica.
 • Estetyka: Drzwi składane dodają łazience elegancji i stylu. Przejrzyste panele połączone minimalistycznymi elementami spajającymi mogą z łatwością dopasować się do wystroju niemal każdego wnętrza.

Wady składanych drzwi prysznicowych 

 • Trudniejsze czyszczenie: Składane drzwi mają wiele przestrzeni między panelami, gdzie mogą gromadzić się zanieczyszczenia. Czyszczenie takich drzwi może wymagać więcej wysiłku i czasu.
 • Ograniczona szerokość otworu: Drzwi składane mają ograniczoną szerokość otworu, co może być niewygodne na przykład w przypadku potrzeby transportu większych przedmiotów do prysznica.

Drzwi przesuwne - idealne do zaoszczędzenia miejsca w małej łazience


Drzwi przesuwne są kolejnym popularnym wyborem w łazienkach. Składają się z dwóch paneli, z których jeden przesuwa się wzdłuż szyny. Poniżej znajdują się główne zalety i wady drzwi przesuwnych:

Zalety drzwi przesuwnych prysznicowych

 • Szybkie i proste: Drzwi przesuwne umożliwiają łatwe otwarcie i zamknięcie prysznica. Panel, który przesuwa się wzdłuż szyny, umożliwia wygodne wejście i wyjście z prysznica.
 • Estetyka: Drzwi przesuwne są eleganckie i minimalistyczne. Mogą dodawać wnętrzu łazienki nowoczesnego wyglądu.
 • Oszczędność miejsca: Podobnie jak drzwi składane, drzwi przesuwne oszczędzają miejsce, ponieważ nie wymagają dodatkowej przestrzeni do otwarcia.

Wady przesuwnych drzwi prysznicowych

 • Czyszczenie szyny: Szyna, po której przesuwa się panel drzwi, może zbierać brud, pozostałości kosmetyków i mieć tendencję do pleśnienia, co może utrudniać utrzymanie jej w czystości.
 • Możliwość zablokowania: Drzwi przesuwne mogą czasem zablokować się, jeśli szyna zostanie zabrudzona lub uszkodzona. W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie naprawy lub czyszczenia.

Drzwi uchylne prysznicowe - wygodna klasyka

Drzwi uchylne są trzecim rodzajem drzwi prysznicowych, które warto rozważyć. Otwierają się zazwyczaj na zewnątrz, podobnie jak tradycyjne drzwi. Przedstawiamy główne zalety i wady drzwi uchylnych:

Zalety drzwi uchylnych prysznicowych


 • Łatwe w utrzymaniu w czystości: Drzwi uchylne są łatwe do czyszczenia, ponieważ nie mają skomplikowanych przestrzeni, które trudno jest doczyścić. Wystarczy je otworzyć, aby uzyskać dostęp do całej powierzchni drzwi.
 • Spora szerokość otworu: Drzwi uchylne oferują szeroki otwór, co jest wygodne dla osób o większych rozmiarach lub w przypadku potrzeby przenoszenia większych przedmiotów do prysznica.
 • Wygoda: Otwieranie i zamykanie drzwi uchylanych jest łatwe i intuicyjne. Nie ma potrzeby przesuwania paneli lub składania ich.

Wady uchylnych drzwi prysznicowych

 • Wymagana przestrzeń: Drzwi uchylne wymagają wystarczającej ilości miejsca na zewnątrz prysznica do otwarcia. W małych łazienkach może to być problematyczne.
 • Estetyka: Niektóre osoby uważają, że drzwi uchylne wyglądają mniej elegancko w porównaniu do innych rodzajów drzwi prysznicowych. Jest to jednak kwestia gustu - obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. 

Wybór odpowiednich drzwi prysznicowych zależy od indywidualnych preferencji, rozmiaru łazienki i potrzeb użytkownika. Drzwi składane są idealne dla małych łazienek, oferują oszczędność miejsca, ale wymagają większego wysiłku przy czyszczeniu. Drzwi przesuwne są minimalistyczne i wygodne w obsłudze, jednak konieczne jest utrzymanie czystości w szynie. Drzwi uchylne są łatwe do czyszczenia i oferują szeroki otwór, ale nie sprawdzą się bez zapasowej przestrzeni na zewnątrz prysznica.

Przed dokonaniem wyboru drzwi prysznicowych warto uwzględnić powyższe wady i zalety różnych rodzajów drzwi. Należy również zwrócić uwagę na jakość wykonania, materiały użyte do produkcji oraz dostępność różnych modeli i wariacji, aby dopasować drzwi do wystroju łazienki. Pamiętajmy, że odpowiednio dobrane drzwi prysznicowe nie tylko pełnią funkcję praktyczną, ale również dodają stylu całej łazience.