Wiele osób, które rozważają zakup lub budowę własnego przydomowego basenu, rezygnuje z tego pomysłu ze względu na konieczność częstej wymiany bardzo dużych ilości wody lub zlecania profesjonalnego oczyszczania zbiornika. Patrząc przez pryzmat tak wysokich kosztów utrzymania, inwestycja w basen ogrodowy wydaje nam się nieopłacalna. Tymczasem istnieje wiele domowych metod na oczyszczanie wody w basenie, które są nie tylko proste w przeprowadzeniu, ale również stosunkowo niedrogie.

Domowe sposoby na czystą wodę w basenie – zapobieganie zabrudzeniom

Podczas eksploatacji basenu powinniśmy kierować się takimi samymi zasadami, jak podczas prowadzenia zadbanego domu, czyli przede wszystkim unikać nadmiernego zanieczyszczenia zbiornika. Przyczyną zabrudzenia wody mogą być zarówno liście, ziemia czy śmieci, jak i bakterie, które rozwijają się w niej samoistnie. Warto zatem przede wszystkim ochronić basen przed większymi zanieczyszczeniami poprzez nakrywanie jego powierzchni plandeką lub dedykowaną folią.

Dzięki temu możemy mieć pewność, że wiatr ani zwierzęta nie naniosą do wody niechcianego brudu. Nie mniej istotne jest także samodzielne przestrzeganie podobnych zasad, do jakich musimy stosować się na basenach publicznych. W tym celu pilnujmy, aby wchodząc do wody nie wnosić zanieczyszczeń na spodzie stóp, a także zawsze związywać włosy lub zakładać na głowę specjalny czepek.

Oczyszczanie wody w basenie ogrodowym – czyszczenie niecki

Czysty zbiornik to podstawa, dzięki której świeża woda na dłużej zachowa swoją przejrzystość. Wbrew pozorom nie musimy opróżniać basenu, aby móc dokładnie i skutecznie oczyścić jego dno i boczne ściany – wystarczy zaopatrzyć się w specjalny odkurzacz basenowy. Urządzenie to nie jest zbyt kosztowne, jednak jego działanie wymaga wsparcia ze strony pompy basenowej. To ona wprawia w ruch szczotki odkurzacza, które szorują nieckę i pozwalają nam bez wysiłku zadbać o czystość basenu.

Filtr sposobem na oczyszczanie wody w basenie ogrodowym

Brudna woda w basenie może skutecznie zniechęcić nas do korzystania ze zbiornika. Unoszące się na niej liście, włosy czy inne zanieczyszczenia można jednak z łatwością usunąć za pomocą specjalnych filtrów basenowych. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów produktów tego typu, przede wszystkim filtry ze stali nierdzewnej, polietylenu oraz poliestru. Różnią się one przede wszystkim ceną oraz trwałością. Najważniejszy dla ich skuteczności jest jednak wkład filtrujący, który odpowiada za oczyszczanie wody. Doskonale sprawdza się w tym celu piasek kwarcowy, którego ziarenka mogą mieć różne rozmiary, a ich wielkość definiuje efektywność filtracji. 

Jak oczyścić wodę w basenie domowe sposoby – sól i witamina C

Dbając o właściwą czystość niecki, zapobiegając przedostawaniu się do wody dużych zabrudzeń i instalując specjalne filtry sprawiamy, że wypełnienie basenu jest wolne od liści, włosów i innych zanieczyszczeń organicznych, które przyspieszają zielenienie zbiornika. Powstawanie zielonych osadów to naturalny proces, który jest nieunikniony, jednak można spróbować spowolnić go domowymi sposobami.

Jeśli nie wiesz, jak wyczyścić wodę w basenie, zajrzyj do swojej kuchni. Znajdziesz tam jeden z najpopularniejszych produktów spożywczych o potwierdzonym działaniu przedłużającym trwałość pożywienia. Zwykła sól kuchenna jest w stanie o kilka dni wydłużyć również przydatność wody. Zasolenie utrudni rozwój wodnej roślinności, lecz nie powstrzyma całkowicie procesu powstawania glonów. Warto również pamiętać, że nie wolno przesadzać z ilością soli, ponieważ kąpiele w solankach mogą być szkodliwe dla naszej skóry i nadmiernie ją wysuszyć.

Inną naturalną metodą przedłużenia przydatności wody w basenie może być lewoskrętna witamina C. Na niezbyt długi czas jest ona w stanie skutecznie oczyścić zbiornik, jednak jej działanie podobnie, jak w przypadku soli, nie jest wolne od możliwych skutków ubocznych. Zdarza się bowiem, że substancja ta wchodzi w reakcję z niektórymi składnikami wody i może stać się przyczyną odbarwienia basenu. 

Jak oczyścić basen – dedykowane produkty chemiczne

Chociaż domowe sposoby, opierające się na wykorzystaniu naturalnych produktów, mogą przedłużyć nieco przydatność wody, to ich działanie nie jest długodystansowe. Najskuteczniejszymi preparatami, które pozwolą nam zrobić to bardzo dokładnie i z doskonałym rezultatem są specjalne środki do oczyszczania wody, dostępne w każdym sklepie basenowym. Ich cena, chociaż z pozoru może wydawać się wysoka, to znacznie niższy koszt niż wymiana całej wody w zbiorniku, dlatego zakup ten jest bardzo opłacalny. W połączeniu z regularnym dbaniem o czystość niecki i ochroną przez zanieczyszczeniami z zewnątrz, możemy używać tych produktów jak najrzadziej i długo cieszyć się czystą wodą przy najniższym koszcie utrzymania basenu. 

Jak czyścic wodę w basenie – dezynfekcja

Dezynfekcja wody na ma celu usunięcie z niej bakterii, które są przyczyną powstawania glonów i zielenienia zbiornika. W tym celu najczęściej stosuje się chlor lub aktywny tlen. Oba te produkty są szeroko dostępne i można używać ich samodzielnie. Chlor jest najbardziej popularnym środkiem bakteriobójczym, jednocześnie najtańszym i najskuteczniejszym. Działa szybko i jest sprzedawany w postaci wygodnych w użyciu tabletek lub granulatu. Dzięki temu substancja czynna uwalnia się stopniowo i jest bardzo wydajna.

Sprawdź naszą kategorię: Chemia basenowaKorzystając z tej metody warto jednak pamiętać o cotygodniowej wymianie około 3% objętości wody, ponieważ kolejne porcje chloru zwiększą stężenie substancji nośnikowych i spowalniają działanie preparatu. Podstawową wadą chlorowania wody jest jej specyficzny zapach, a także podrażnianie oczu, dróg oddechowych oraz skóry. Basen można oczyścić jednak również aktywnym tlenem, który pozbywa się bakterii i wirusów, nie pozostawiając po sobie nieprzyjemnej woni i nie szkodząc naszej skórze. Jego minusem jest natomiast znacznie niższa skuteczność oraz dużo wyższa cena. Aktywny tlen najlepiej sprawdzi się w bardzo małych basenach, wyposażonych w dobrej jakości filtry. 

 Jeśli zastanawiasz się, czym wyczyścić wodę w basenie, do wyboru masz naturalne produkty, takie jak sól i witamina C, które są skuteczne, jednak na bardzo krótki okres czasu, a także specjalne środki chemiczne, które mają swoje wady, jednak są znacznie bardziej efektywne, a tym samym pozwalają oszczędzić dużo więcej na kolejnych wymianach wody w zbiorniku. Jeśli pragniesz używać ich jak najrzadziej, nie zapominaj także o podstawowych zasadach ochrony basenu przed zanieczyszczeniami oraz regularnym oczyszczaniu niecki.