Sauna infrared, znana także jako sauna na podczerwień, to innowacyjne rozwiązanie, które stale zyskuje na popularności. Te nowoczesne kabiny wykorzystują zaawansowane technologie do produkcji promieniowania podczerwonego, które wytwarza energię cieplną bezpośrednio na ciało użytkownika, zamiast ogrzewać powietrze dookoła niego, jak ma to miejsce w tradycyjnych saunach. 

Czym jest sauna infrared? Jak działa sauna na podczerwień?

Sauna na podczerwień działa na zasadzie użycia energii cieplnej emitowanej przez promieniowanie podczerwone, które wnika w skórę użytkownika, docierając na głębokość nawet do 4 cm. W przeciwieństwie do tradycyjnych saun, gdzie głównym przewodnikiem ciepła jest gorące powietrze, sauna infrared ogrzewa bezpośrednio ciało, co pozwala na uzyskanie efektów terapeutycznych przy niższych temperaturach otoczenia. Temperatura w saunie infrared zazwyczaj oscyluje wokół 40-60 stopni Celsjusza - to znacznie mniej niż przykładowo w saunach fińskich, gdzie może osiągnąć nawet 90 stopni Celsjusza. Niższa temperatura sprawia, że sauna infrared jest bardziej przystępna dla osób w każdym wieku, włączając w to także dzieci i seniorów. Ten sposób działania sprawia też, że sauna infrared jest delikatniejsza i łatwiej tolerowana przez osoby z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi, co czyni ją atrakcyjną alternatywą dla klasycznych saun parowych czy fińskich.

Sauna infrared - jak korzystać? – przewodnik krok po kroku

Zastanawiasz się, jak korzystać z sauny infrared? Użytkowanie sauny na podczerwień wymaga zastosowania się do kilku zasad, które zwiększą efektywność i bezpieczeństwo sesji:

 • Przygotowanie

Zaleca się, aby przed wejściem do sauny użytkownik dokładnie się umył, co usunie zanieczyszczenia z powierzchni skóry i zwiększy efektywność pocenia.

 • Akcesoria 

Ważne jest, aby zabrać ze sobą ręcznik oraz opcjonalnie klapki i inne przedmioty osobiste, które mogą być potrzebne.

 • Bezpieczeństwo 

Należy unikać spożywania posiłków bezpośrednio przed seansami, ale nie zaleca się także korzystania z sauny na czczo. Najbezpieczniejsze będzie udanie się do sauny godzinę-dwie po posiłku. Niewskazane jest także picie alkoholu, aby uniknąć odwodnienia i potencjalnych problemów zdrowotnych. Po wyjściu należy schłodzić ciało pod prysznicem.

 • Czas trwania 

Zalecany czas seansu to około 30 minut, a częstotliwość korzystania z sauny nie powinna przekraczać trzech razy tygodniowo, aby uniknąć przegrzania i odwodnienia. Na początku warto przyzwyczaić swój organizm, zaczynając od 5-15 minutowych sesji w saunie.

Zalety korzystania z sauny infrared - dlaczego warto?

Sauna na podczerwień oferuje szeroki zakres korzyści zdrowotnych, które mogą znacznie poprawić jakość życia. Zaliczamy do nich:

 • Poprawę krążenia i odprężenie mięśni: ciepło generowane przez promienie podczerwone pomaga rozluźnić napięte mięśnie i poprawia krążenie krwi, co jest korzystne w leczeniu bólów mięśniowych i stawów.
 • Detoksykację: intensywne pocenie się w saunie przyczynia się do usunięcia toksyn z organizmu, co wspomaga naturalne procesy detoksykacyjne.
 • Wsparcie w procesach leczniczych i relaksacyjnych: sauna jest szczególnie polecana osobom cierpiącym na różnego rodzaju bóle, w tym bóle kręgosłupa, zwyrodnienia stawów, jak również dla osób pragnących zredukować stres i poprawić ogólne samopoczucie.
 • Wsparcie w odchudzaniu i walce z cellulitem: regularne sesje w saunie na podczerwień mogą wspomagać procesy spalania tłuszczu i redukcji cellulitu dzięki intensywnemu poceniu i poprawie metabolizmu.

Sauna infrared - jak często korzystać? Zalecenia dla różnych potrzeb

Chociaż z sauny infrared można korzystać nie częściej niż trzy razy w tygodniu, warto dostosować częstotliwość sesji do osobistych potrzeb i kondycji zdrowotnej. Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z sauną na podczerwień, mogą zacząć od krótszych sesji, stopniowo zwiększając ich czas i częstotliwość, w miarę jak ciało adaptuje się do warunków panujących w kabinie.

Sauna na podczerwień - przeciwwskazania. Kiedy warto wstrzymać się z sesjami?

Mimo wielu korzyści, istnieją również przeciwwskazania do korzystania z sauny infrared, które należy uwzględnić przed rozpoczęciem korzystania z sauny infrared:

 • Choroby sercowo-naczyniowe: osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze czy inne poważne zaburzenia krążenia powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem sesji.
 • Choroby skórne i inne przewlekłe schorzenia: grzybica skóry, nowotwory złośliwe oraz stwardnienie rozsiane to przykłady stanów, które mogą wymagać szczególnej ostrożności lub całkowitego uniknięcia korzystania z sauny.
 • Ciąża: kobiety w ciąży powinny unikać korzystania z sauny na podczerwień ze względu na ryzyko przegrzania i możliwego wpływu na płód.

Korzystanie z sauny na podczerwień - podsumowanie

Sauna infrared oferuje wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia, ale wymaga odpowiedniego podejścia i świadomości potencjalnego ryzyka. Przed podjęciem decyzji o regularnym korzystaniu z sauny warto przeprowadzić konsultację lekarską, aby upewnić się, że nie istnieją przeciwwskazania zdrowotne. Dla osób zainteresowanych tą formą terapii, polecamy najpierw odwiedzenie miejsca, które oferuje możliwość przetestowania różnych rodzajów saun infrared przed podjęciem decyzji o ich instalacji w domu.

Sauna infrared, dzięki swoim licznych zaletom zdrowotnym i relaksacyjnym, stanowi doskonałą opcję dla osób poszukujących naturalnych metod wspomagania zdrowia i dobrego samopoczucia. Regularne korzystanie z sauny, dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości, może znacząco przyczynić się do poprawy jakości życia.