hydrosan.eu Reviews with ekomi-pl.com
PROMOCJA! WANNY Z HYDROMASAŻEM NAWET DO -25% - TYLKO PRZEZ:  Timer

Jak dbać o baseny ogrodowe po okresie wakacyjnym?

2023-09-29 16:31:00
Jak dbać o baseny ogrodowe po okresie wakacyjnym?

Kiedy ostatnie promienie słońca letniego sezonu zaczynają ustępować miejsca chłodniejszym miesiącom, właściciele basenów ogrodowych stają przed zadaniem, jakim jest odpowiednie przygotowanie ich basenów do okresu jesienno-zimowego. Basen w ogrodzie to niewątpliwe źródło radości i relaksu dla wielu osób w upalne dni. Wyobrażenia o kąpielach, zabawach wodnych oraz chwilach wytchnienia w chłodnej wodzie są czymś, co przyświeca nam, gdy decydujemy się na zakup basenu. Jednak z posiadaniem basenu wiążą się również obowiązki, które gwarantują jego długowieczność oraz utrzymanie w doskonałym stanie.
Często myślimy o basenach ogrodowych jako o tymczasowych konstrukcjach, które służą wyłącznie do letniej rozrywki. Niemniej jednak, nawet te rozkładane czy dmuchane modele wymagają odpowiedniej pielęgnacji, by służyły nam przez wiele sezonów. Pomijanie kroków konserwacyjnych może prowadzić do uszkodzeń, a nawet zniszczenia basenu, co w konsekwencji przyniesie dodatkowe koszty czy konieczność zakupu nowego basenu w kolejnym sezonie.
Nie jest tajemnicą, że właściwa pielęgnacja po zakończeniu sezonu kąpielowego jest kluczem do przedłużenia żywotności basenu. Odpowiednie czyszczenie, konserwacja i przechowywanie basenu po okresie wakacyjnym może zapobiec nie tylko uszkodzeniom fizycznym, ale także problemom związanym z rozwojem bakterii czy pleśni. Wszystko to wymaga nieco czasu, zaangażowania oraz systematyczności, ale jest to niewielka cena za lata korzystania z basenu w doskonałym stanie.
W tym artykule postaramy się przybliżyć Ci kroki, które warto podjąć, by Twój basen przetrwał jesień i zimę w nienagannym stanie, gotowy do ponownego napełnienia, gdy tylko pierwsze ciepłe dni ponownie zawitają w nasze ogrody.

Czyszczenie basenu ogrodowego po sezonie, czyli przygotowanie do przechowywania

Usuwanie zabrudzeń z basenu

Korzystając z siatek i odkurzaczy basenowych usuń wszystkie liście, owady oraz inne zabrudzenia z wody. Następnie dokładnie oczyść ściany basenu używając specjalnych szczoteczek lub gąbek.

Opróżnianie basenu

Rozpocznij od odprowadzenia wody. Korzystając z wbudowanego złącza wypustowego lub przy użyciu pompki, opróżnij basen. Pamiętaj, by nie wylewać wody bezpośrednio na trawnik, ponieważ chemiczne środki czyszczące mogą go uszkodzić.
Po opróżnieniu basenu pozostaw go na kilka godzin, aby resztki wody odparowały. Dmuchane baseny mogą wymagać dodatkowego osuszania przy pomocy ręczników.
Na końcu sprawdź dokładnie basen pod kątem uszkodzeń, dziur czy przetarć. W przypadku dmuchanych basenów, niewielkie dziury można łatać za pomocą zestawów naprawczych. Rozkładane baseny można zdemontować zgodnie z instrukcją producenta. Dmuchane baseny upuszczamy z powietrza i składamy.

Jak odpowiednio przechowywać basen ogrodowy?

Umieść basen całoroczny w oryginalnym opakowaniu lub w szczelnej torbie na przechowywanie. Aby zapobiec rozwojowi pleśni, możesz dodać kilka saszetek środka pochłaniającego wilgoć.
Basen powinien być przechowywany w suchym, chłodnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Unikaj składania basenu w miejscach, gdzie mogą wystąpić gryzonie czy owady, które mogą uszkodzić materiał.
Nie zapomnij o akcesoriach, takich jak pompki, filtry czy zestawy do czyszczenia. Oczyść je dokładnie, osusz i przechowuj w suchym miejscu.
Odpowiednia pielęgnacja basenu ogrodowego po zakończeniu sezonu letniego jest równie ważna jak regularne czyszczenie i konserwacja w trakcie jego użytkowania. Choć może się wydawać, że opieka nad basenem kończy się wraz z ostatnim dniem lata, w rzeczywistości to właśnie działania podjęte po sezonie w dużej mierze decydują o trwałości i funkcjonalności basenu w kolejnych latach.
Każdy z nas chce, aby inwestycja w basen ogrodowy przyniosła satysfakcję przez wiele letnich miesięcy. Dbając o niego po sezonie wakacyjnym, nie tylko przedłużamy jego żywotność, ale także zapewniamy sobie i naszym bliskim zdrowe i bezpieczne warunki do kąpieli w kolejnym roku. Czyszczenie, osuszanie a następnie odpowiednie przechowywanie to działania, które mogą wydawać się uciążliwe, ale które w dłuższej perspektywie przynoszą korzyści. Niech każdy kolejny rok daje Ci tyle samo radości z kąpieli, co ten pierwszy!

Autor:Admin