Proces demontażu kabiny prysznicowej jest niezbędny w przypadku remontu łazienki, planowania wymiany kabiny prysznicowej czy w sytuacji awaryjnej. Ważne jest, aby zrozumieć, że demontaż kabiny prysznicowej z brodzikiem czy bez niego wymaga odpowiedniego podejścia oraz przemyślanego przygotowania, aby uniknąć uszkodzeń zarówno wyposażenia, jak i samej łazienki.

Z artykułu dowiesz się:

 1. Demontaż kabiny prysznicowej jest konieczny podczas remontu łazienki, wymiany kabiny lub w sytuacjach awaryjnych.
 2. Przygotuj narzędzia: wkrętarkę, nóż do usuwania silikonu, klucze płaskie, rękawice robocze i okulary ochronne.
 3. Usuń przedmioty, które mogą przeszkadzać lub ulec uszkodzeniu, i chroń podłogę folią lub starymi ręcznikami.
 4. Znajdź wszystkie punkty mocujące drzwi do ramy kabiny, odkręć śruby i zachowaj wszystkie elementy do ponownego montażu.
 5. Delikatnie przetnij silikon nożem, aby nie porysować powierzchni brodzika lub płytek, a następnie odkręć elementy hydrauliczne, takie jak syfon.
 6. Odkręć śruby lub zaczepy mocujące panele do ściany, bądź ostrożny, aby nie uszkodzić szklanych paneli.
 7. Jeśli konieczna jest wymiana szyby, odkręć elementy mocujące, usuń uszkodzoną szybę i wstaw nową, upewniając się, że jest odpowiednio zabezpieczona i uszczelniona.
 8. Samodzielny demontaż może znacząco obniżyć koszty, podczas gdy wynajęcie specjalisty kosztuje od 200 zł do 450 zł, w zależności od lokalizacji i skomplikowania zadania.
 9. Z odpowiednią wiedzą i narzędziami możesz samodzielnie zdemontować kabinę prysznicową, oszczędzając pieniądze i zdobywając nowe umiejętności.

Spis treści:

 1. Demontaż prysznica - niezbędne narzędzia i przygotowanie do pracy
 2. Jak zdjąć drzwi od kabiny prysznicowej?
 3. Demontaż obudowy brodzika
 4. Jak zdemontować kabinę prysznicową?
 5. Wymiana szyby w kabinie prysznicowej
 6. Koszty związane z demontażem kabiny prysznicowej

Demontaż prysznica - niezbędne narzędzia i przygotowanie do pracy

Zanim przystąpisz do demontażu kabiny prysznicowej, musisz zebrać wszystkie niezbędne narzędzia, które ułatwią i przyspieszą pracę. Do najważniejszych z nich należą:

 • Wkrętarka elektryczna z zestawem końcówek,
 • Nóż do usuwania silikonu oraz ostry nóż tapicerski,
 • Klucze płaskie w różnych rozmiarach,
 • Rękawice robocze o wysokiej odporności na przecięcia i okulary ochronne, które zapewnią bezpieczeństwo podczas pracy.

Dodatkowo przygotuj miejsce pracy, usuwając wszelkie przedmioty, które mogą przeszkadzać lub ulec uszkodzeniu. Rozłóż też folię ochronną lub stare ręczniki, aby chronić podłogę przed zarysowaniami i innymi uszkodzeniami.

Jak zdjąć drzwi od kabiny prysznicowej?

Proces zdejmowania drzwi od kabiny prysznicowej zaczyna się od dokładnego zlokalizowania wszystkich punktów mocujących drzwi do ramy kabiny. Często są to zawiasy lub systemy jezdne, które wymagają odkręcenia. Użyj wkrętarki do usunięcia śrub mocujących, pamiętając o zachowaniu wszystkich elementów (np. śrub i uszczelek), które mogą być potrzebne do ich ponownego złożenia.

Demontaż obudowy brodzika

Demontaż obudowy brodzika rozpoczyna się od starannego usunięcia wszelkich uszczelnień silikonowych, które mogą być nałożone wokół brodzika, aby zapobiegać przeciekom. Używając specjalnego narzędzia do usuwania silikonu lub ostrego noża, delikatnie przecinaj uszczelniacz, starając się nie porysować powierzchni brodzika lub płytek. Po usunięciu uszczelniacza możesz przystąpić do odkręcania elementów hydraulicznych, takich jak syfon, które są często przytwierdzone bezpośrednio do brodzika.

Jak zdemontować kabinę prysznicową?

To, jak zdemontować kabinę prysznicową zależy od konstrukcji kabiny. Po zdjęciu drzwi skup się na demontażu stałych paneli szklanych lub plastikowych. Odkręć wszystkie śruby lub zaczepy mocujące te elementy do ściany. Bądź bardzo ostrożny, aby nie uszkodzić paneli, szczególnie jeśli są one wykonane ze szkła. Pamiętaj, że niektóre kabiny mogą być dodatkowo przyklejone silikonem do ścian, co może wymagać specjalistycznych narzędzi do ich bezpiecznego usunięcia.

Wymiana szyby w kabinie prysznicowej

Jeżeli konieczna jest wymiana szyby w kabinie prysznicowej, nie musisz demontować całej kabiny. W przypadku, gdy tylko szyba jest uszkodzona, wystarczy odkręcić elementy mocujące ją do ramy drzwi. Szyby często są zamocowane za pomocą specjalnych uchwytów lub klipsów, które można łatwo zdjąć. Po usunięciu uszkodzonej szyby, wstaw nową, upewniając się, że jest odpowiednio zabezpieczona i uszczelniona.

Koszty związane z demontażem kabiny prysznicowej

Ile kosztuje demontaż kabiny prysznicowej? To zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja, wielkość kabiny oraz potrzeba wynajęcia profesjonalistów. Samodzielny demontaż może znacząco obniżyć koszty, ale wymaga odpowiednich umiejętności i narzędzi. Jeśli zdecydujesz się na wynajęcie specjalisty, ceny mogą wahać się od 200 zł do 450 zł, w zależności od stopnia skomplikowania zadania i stawek lokalnych fachowców.

Demontaż kabiny prysznicowej to zadanie, które można wykonać własnymi siłami, pod warunkiem posiadania odpowiedniej wiedzy i narzędzi. Krok po kroku, z odpowiednią dokładnością i przygotowaniem, możesz nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także nauczyć się nowych umiejętności, które przydadzą się w przyszłości. Pamiętaj, aby zawsze działać zgodnie ze sprawdzonymi sposobami, aby uniknąć niepotrzebnych uszkodzeń i komplikacji.