Prawdopodobnie każdy z nas lubi wziąć prysznic, który pozwoli nam się zrelaksować po ciężkim dniu: w pracy, na uczelni czy w domu. Prysznic jest także świetnym sposobem na ochłodzenie w upalne dnia, jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że utrzymanie kabiny prysznicowej w czystości nie jest łatwym zadaniem i wymaga odpowiedniej wiedzy, aby kabina była nie tylko estetyczna, ale przy tym pozbawiona szkodliwych dla człowieka grzybów oraz pleśni. Bardzo często stanowi centralny punkt łazienki – jeśli jest zadbana i czysta pomieszczenie wydaje się być estetyczne i utrzymanie w higieniczny sposób. W takim razie jak przeprowadzić mycie kabiny prysznicowej? Jakich środków w tym celu użyć? Jak wykonywać czynności mające na celu czyszczenie jej powierzchni oraz elementów tworzących jej konstrukcje? Na te oraz inne pytania związane z tematem znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Spis treści:

 1. Czym umyć kabinę prysznicową?
 2. Czyszczenie kabiny prysznicowej za pomocą octu i sody.
 3. Jak wyczyścić kabinę prysznicową z pleśni?
 4. Jak czyścić kabinę prysznicową, która jest wykonana z plastiku?
 5. Jak wyczyścić kabinę prysznicową kwaskiem cytrynowym?
 6. Czym czyścić kabinę prysznicową z powłoką?
 7. Jak wyczyścić uszczelki w kabinie prysznicowej?

Szybki przewodnik artykułu:

 • Dobór środków czyszczących: Zależnie od materiału kabiny (szkło, plastik), używaj odpowiednich środków bez mikrogranulek, by uniknąć zarysowań.
 • Regularne spłukiwanie: Aby unikać użycia silnych detergentów, spłukuj kabinę ciepłą wodą po każdym prysznicu.
 • Środki domowe: Rozważ użycie octu i sody do naturalnego i ekonomicznego czyszczenia, które jest również bezpieczne dla środowiska.
 • Czyszczenie bez zarysowań: Stosuj miękkie ściereczki bawełniane zamiast twardych gąbek do czyszczenia delikatnych powierzchni.
 • Usuwanie kamienia: Użyj roztworu octu i ciepłej wody do usuwania kamienia, szczególnie w trudno dostępnych miejscach.
 • Zapobieganie pleśni: Regularnie czyść i osusz kabiny, szczególnie uszczelki, aby zapobiegać rozwojowi pleśni i grzybów.

Natomiast dbanie o taki stan często wydaje się być problematyczne – jeśli kabina jest szklana, to podczas czyszczenia obawiamy się o smugi, ciężko także zadbać o trudno dostępne miejsca w jej wnętrzu, takie jak na przykład uszczelki . Dzięki poniższemu kompendium wiedzy na temat mycia i czyszczenia kabiny prysznicowej poznasz tajniki dbania o jej czystości, które sprawiają, że Twoja kabina prysznicowa będzie wciąż sprawiała wrażenie nowej, a Ty zyskasz czas i spokój ducha, dzięki którym będziesz mogła skupić swoją energię na bliskich i realizowaniu siebie oraz swoich pasji. 

Czym umyć kabinę prysznicową? 

Kluczowym zagadnieniem odnośnie czyszczenia kabiny prysznicowej są środki, jakich należy użyć, aby uzyskać zadowalający nas efekt. By odpowiedź na to pytanie była wyczerpująca, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych faktów. Przede wszystkim ważne jest to, z jakiego materiału została wykonana konstrukcja. Bardzo popularnym obecnie rozwiązaniem są szklane kabiny prysznicowe, które wydają się być nie tylko rozwiązaniem modnym i designerskim, ale także praktycznym, ze względu na to, że, robiące wrażenie przeszklenia, optycznie powiększają praktycznie każde pomieszczenie. Zastanawiając się nad tym, czym umyć kabinę prysznicową wykonaną ze szkła, należy zwrócić uwagę, aby dany środek nie powodował powstawania smug.

Warto także zadbać o systematyczne spłukiwanie kabiny po każdorazowym prysznicu – dzięki temu nie będziemy zmuszeni używać później mocnych płynów do czyszczenia kabin prysznicowych, bo wystarczą jedynie delikatne detergenty. Powinniśmy także pamiętać o tym, że płyn do mycia nie powinien zawierać twardych mikrogranulek – będą one co prawda usuwały powstały na kabinie nalot, natomiast przyczynią się także do powstawania nieestetycznie wyglądających rysów na szkle.

Należy także zwrócić uwagę na to, jakiego materiału używamy do czyszczenia – usuwanie osadu z mydła na kabinie i tym podobnych, nie wymaga używania twardych gąbek, bliźniaczych do tych, które służą nam w kuchni. Warto z nich zrezygnować na rzecz delikatnych bawełnianych ściereczek, które są mniej inwazyjne dla szlachetnego i dość delikatnego materiału, jakim jest szkło. Dzięki temu zarysowania kabiny prysznicowej nie będą stanowiły dla nas problemu.

Odpowiadając sobie na pytanie czym myć szklaną kabinę prysznicową nie należy także zapominać o domowych sposobach, takich ja ocet i soda. Pozwolą one nie tylko pozbyć się niechcianego osadu, ale przy okazji pozwolą zaoszczędzić nieco pieniędzy i wykorzystać całkowicie naturalną metodę. 

Czyszczenie kabiny prysznicowej za pomocą octu i sody.

Ta metoda jest bardzo powszechna i używana zarówno, gdy zastanawiamy się czym myć szklaną powierzchnię, jak i w wypadku konstrukcji, stworzonej z plastiku. Używanie octu i sody świetnie sprawdza się dla osób, które nie chcą lub nie mogą używać środków chemicznego pochodzenia. Doceniają je także rodzice, którzy nie muszą się wówczas obawiać, że dziecko sięgnie, po któryś z intensywnie chemicznych specyfików do czyszczenia kabiny prysznicowej i, tym samym, wyrządzi sobie krzywdę.

Ten środek do mycia kabin prysznicowych warto stosować w połączeniu z ciepłą wodą – jeśli chodzi o umycie brodzika, to, jeśli mamy możliwość, warto zamknąć jego odpływ i nalać ciepłej wody, połączonej z octem. Proporcje tego roztworu należy dostosować do tego, jak duża jest ilość osadzonego kamienia na brodziku – im jest go więcej, tym więcej octu warto zawrzeć w roztworze. Następnie należy odczekać kilkadziesiąt minut i wypuścić wodę z kabiny prysznicowej. Większość kamienia powinna samoistnie zostać wyczyszczona, natomiast reszty nieprzyjemnego osadu możemy pozbyć się poprzez delikatne polerowanie, zainfekowanych nim elementów. Jeśli chodzi o to, jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej, to warto użyć w tym celu rozpylacza, takiego, jak w przypadku płynu do mycia szyb.

Do niego należy wlać wodę i ocet – proporcja łyżki octu, na szklankę wody powinna być wystarczająca – następnie należy spryskać tym roztworem kabinę prysznicową i delikatnie wypolerować ją bawełnianą szmatką. Kamień powinien dość szybko się usunąć, jeśli natomiast będzie oporny na polerowanie, to warto pozostawić kabinę spryskaną na kilka minut, po czym przystąpić do polerowania i mycia kabiny prysznicowej. Jeśli zapach roztworu wody i octu będzie nam mocno przeszkadzał, możemy w łatwy sposób go zniwelować poprzez dodanie do niego kilku kropel olejku eterycznego (o kwiatowym, cytrynowym czy owocowym zapachu). Dzięki temu nasz specyfik do czyszczenia kabin prysznicowych będzie miał odpowiedni dla nas zapach, a sprzątanie będzie przyjemnym procesem, pozbawionym chemicznych zapachów oraz środków. 

Jeśli chodzi o to, jak wyczyścić prysznic za pomocą sody, to należy tutaj wykonać papkę, która będzie składała się z wody oraz sody. Jej proporcje powinny być takiej, aby specyfik ten nie był ani za rzadki, ani zbyt gęsty. Warto więc na standardowe opakowanie sody zastosować około pół szklanki wody. Tego rodzaju gotowy rozczyn do mycia kabiny prysznicowejrozprowadzamy w miejscach, które są pokryte kamieniem.

Pamiętajmy jednak, że ten rozczyn sprawdzi się świetnie do mycia plastikowej kabiny prysznicowej. Należy natomiast uważać, aby roztwór podczas czyszczenia kabiny prysznicowej ze szkła bądź szkła hartowanego nie był zbyt gęsty. W przeciwnym razie może on wpłynąć na jego zarysowanie, co może pozostawić nieestetyczny wygląd. Natomiast po użyciu tego środka do mycia kabin prysznicowych możemy spodziewać się efektu odnowienia elementów kabiny oraz nadanie jej blasku, co przełoży się na walory estetyczne całego pomieszczenia. 

Warto także pamiętać, że chcąc wyczyścić elementy prysznica, takie jak na przykład słuchawka, uszczelki czy wąż prysznicowy, należy nałożyć na te elementy powstałe rozwory, a następnie wypolerować je przy użyciu bawełnianej ściereczki. Pozwoli to na utrzymanie czystości holistycznej całości naszego prysznica, co wpłynie zarówno na higienę w naszej łazience, jak i nasze samopoczucie, dzięki przebywaniu w faktycznie czystej łazience. 

Jak wyczyścić kabinę prysznicową z pleśni? 

Odpowiednie środki do czyszczenia kabin prysznicowych bardzo często zawierają substancje, które odpowiadają za usuwanie pleśni z elementów kabiny prysznicowej. Warto jednak pamiętać, że jeśli nasza kabina prysznicowa – ze szkła, plastiku czy szkła hartowanego – została już zainfekowana pleśnią, to używanie pleśniobójczych preparatów może nie wystarczyć. Pozwolą one jedynie na uzyskanie wizualnego efektu bez pleśni, która faktycznie będzie nadal znajdowała się w zainfekowanych przez nią miejscach.

Najlepszym rozwiązaniem na mycie kabiny prysznicowej wówczas będzie wówczas wymiana takich elementów, na których najczęściej gromadzi się pleśń – wszelkiego rodzaju uszczelki są najczęściej odpowiedzialne za powstawanie procesu, umożliwiającego rozwój pleśni. Po ich wymianie należy koniecznie, od samego początku, stosować przeciw pleśniowe preparaty. Dzięki temu będziemy zapobiegać ich powstawaniu, co przełoży się na to, że nie będą one miały odpowiedniego środowiska do tego, aby się rozwijać i atakować powierzchnię kabiny prysznicowej.

Tego rodzaju środki do czyszczenia kabin prysznicowych są dostępne praktycznie w każdym sklepie, ale warto także pamiętać, że domowy sposób, jakim jest czyszczenie kabiny prysznicowej za pomocą octu, także posiada właściwości bakteriobójcze. Po wykonaniu takiego procesu warto także zastosować 3 % roztwór wody utlenionej. Należy rozprowadzić go po miejscu, w którym dokonaliśmy czyszczenia z pleśni i pozostawić do wyschnięcia. Zbuduje to swego rodzaju warstwę ochronną dla naszej kabiny prysznicowej. 

Jak czyścić kabinę prysznicową, która jest wykonana z plastiku? 

Wybierając specyfiki i zastanawiając się nad tym, jak wyczyścić kabinę prysznicową warto mieć na uwadze to, że jeśli jest ona wykonana z plastiku, to nie musimy już zwracać tak dużej uwagi na ewentualne powstawanie smug, ponieważ na tego rodzaju materiale zwyczajnie nie będą one tak bardzo widoczne. Warto pamiętać także, że plastik jest dość delikatnym materiałem, dlatego używanie bardzo mocnych środków chemicznych nie jest wskazane. Świetnie sprawdzą się standardowe domowe metody z użyciem octu oraz sody. Możemy także zastosować tutaj roztwór, wykonany z wody oraz octu spirytusowego w proporcji 1:1.

Na początek należy podjąć działania, mające na celu osuszenie wszystkich elementów kabiny prysznicowej – zarówno jej wnętrza, brodzika, węża, słuchawki oraz wszelkich uszczelek. Dzięki temu działanie octu spirytusowego będzie o wiele bardziej skondensowane, a przez to także skuteczniejsze. Następnie należy przemyć wskazane miejsca, wykonanym roztworem – ponownie, jeśli przeszkadza nam jego zapach, możemy dodać do niego, odpowiadające naszemu gustowi olejki eteryczne. Do czyszczenia prysznica, zarówno wykonanego z plastiku, jak i z wszelkiego rodzaju szkieł, możemy użyć także kwasku cytrynowego. Jest to kolejny domowy sposób, który jest tani, efektowny i łatwy w użyciu. 

Jak wyczyścić kabinę prysznicową kwaskiem cytrynowym? 

Ten domowy sposób na czyszczenie kabiny prysznicowej świetnie sprawdzi się, jeśli nasza kabina pełna jest zacieków, osadu z mydła czy kamienia. Metoda jest skuteczna, tania, a przy tym ekologiczna. Aby użyć środka do czyszczenia kabiny prysznicowej z kwaskiem cytrynowym należy umieścić go w butelce z atomizerem razem z wodą oraz sodą oczyszczoną. W wyniku połączenia tych składników powstanie nam dość specyficzny środek do czyszczenia kabiny prysznicowej, który będzie miał konsystencję musującej pasty. Należy nałożyć ją na miejsca, które chcemy oczyścić. Następnie odczekać kilka minut, po czym spłukać.

Kabina uzyska dzięki temu świeży zapach, blask oraz nieskazitelną czystość. Co prawda grzyb oraz pleśń w kabinie prysznicowej nie zostaną w ten sposób usunięte, natomiast jeśli mamy taki problem, to po dodaniu do tej musującej pasty octu, który jest świetnym środkiem zarówno na kamień, pleśń i grzyb w kabinie prysznicowej, uzyskamy pożądany przez nas efekt. 

Czym czyścić kabinę prysznicową z powłoką? 

Specjalna powłoka użyta w kabinie prysznicowej pozwala na utrzymanie kabiny w czystości. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej budowy powłoki do kabiny prysznicowej utrzymanie w niej czystości polega głównie na spłukiwaniu kabiny po każdorazowym użyciu. Dodatkowo należy pamiętać, że taką powłokę warto odświeżać co kilka miesięcy poprzez użycie przeznaczonej do tego odżywki.

Dzięki temu będzie ona stale utrzymywała swoje właściwości i sprawiała wrażenie czystej oraz efektywnej, gdyż spadające na nią krople zdają się być strumieniem, opadającej wody. Jeśli chodzi o to czym czyścić kabinę prysznicową szklaną z odpowiednią powłoką, to proces ten wygląda tak samo, jak w przypadku plastikowej kabiny prysznicowej. Należy po każdym prysznicu ją płukać oraz używać wskazanej odżywki. 

Jak wyczyścić uszczelki w kabinie prysznicowej? 

Uszczelki w kabinie prysznicowej są najmniejszymi elementami, które są najczęściej narażone na zabrudzenia, ponieważ są względnie trudno dostępne. Do ich czyszczenia należy używać przede wszystkim odpowiednich narzędzi – świetnie sprawdzą się tutaj szczoteczki do zębów z miękkim włosiem. Nie uszkodzą one w żaden sposób konstrukcji uszczelki, a pozwolą na dotarcie do najmniejszych elementów jej konstrukcji. 

Jeśli chodzi o to, jakich środków należy użyć,  to świetnie sprawdzą się wszystkie te, które są bakteriobójcze. Uszczelki to miejsca, które narażone są na stałe przebywanie w wilgoci, przez co pleśń oraz grzyby atakują je znacznie częściej niż inne elementy kabiny prysznicowej. Warto pamiętać o użyciu do jej oczyszczania roztworu z sody oraz octu, które w naturalny sposób zadbają o odpowiedni stan naszych uszczelek. Jeśli zostały one już zainfekowane grzybem bądź pleśnią, to warto przemyśleć ich wymianę.

Należy pamiętać, że raz powstały grzyb będzie ciężki do usunięcia i częste używanie preparatów grzybobójczych sprowadza się do maskowania objawów występowania pleśni, a nie jej faktycznego eliminowania. Jeśli natomiast rozważymy montaż nowych uszczelek i od początku zadbamy o ich stan, to nie będziemy musieli obawiać się niebezpiecznego dla naszego zdrowia i nieestetycznego mankamentu, w postaci pleśni. 

Kilka podstawowych zasad odnoście czyszczenia kabiny prysznicowej, o których nie możesz zapomnieć. 

 • Systematyczność – z kabiną prysznicową i utrzymaniem w niej czystości jest, jak ze sportem. Jeśli nie będziemy uprawiać go regularnie, to nie należy oczekiwać zdumiewających efektów. Jeśli natomiast założymy, że będziemy czyścić naszą kabinę regularnie raz w tygodniu czy raz na dwa tygodnie, to z pewnością jej stan będzie dla nas zadowalający i nie będzie budził wątpliwości odnośnie higieny. Warto zadbać o systematyczność również dlatego, że częste mycie wymaga znacznie mniej wysiłku i czasu niż sporadyczne czyszczenie tylko od czasu do czasu.
 • Po każdym prysznicu należy spłukać kabinę prysznicową – warto pamiętać tutaj o tym, aby uczulić na tę czynność wszystkich domowników i ewentualnych gości, korzystających z naszej kabiny prysznicowej. Osad z mydła oraz innych, używanych przez nas środków czystości, mogą odkładać się w postaci nieestetycznego osadu, jeśli nie będziemy ich każdorazowa spłukiwać. A sama czynność płukania kabiny prysznicowej trwa zaledwie kilka minut, przez co jej wykonanie nie powinno stanowić dla nas żadnego problemu. 
 • Po każdym prysznicu warto także zostawić uchylone drzwi w kabinie prysznicowej oraz włączyć ewentualną wentylację lub, w razie możliwości, uchylić okno. Pozwoli to na zminimalizowanie poziomu wilgotności w kabinie prysznicowej, przez co nie będzie ona stanowiła tak doskonałego środowiska dla różnego rodzaju grzybów, bakterii, pleśni. Latem można z powodzeniem wietrzyć wnętrze przez całą dobę.
 • Warto skorzystać także z popularnych nakładek, które minimalizują kamień. Często woda jest twarda, przez co osadza się on na wszystkich elementach kabiny prysznicowej, przez co bardzo nieestetycznie wygląda. Zastosowanie nakładek pozwoli zmiękczyć wodę, co wpłynie nie tylko na efekt wizualny i estetyczny, ale miękka woda jest także przyjemniejsza w użyciu i zdrowsza dla naszej skóry oraz włosów. 
 • Pamiętaj także o tym, że stosowanie naturalnych środków do mycia, takich jak soda, woda, ocet czy kwasek cytrynowy są nie tylko tańsze i ekologiczne, ale także o wiele bezpieczniejsze dla materiałów, z których wykonana jest nasza kabina prysznicowa niż silnie żrące i chemiczne środki czystości, które są często oferowane. 

Aby zadbać o kabinę prysznicową weź pod uwagę materiał, z którego została ona wykonana i zadbaj o to, aby środki, których będziesz używać do jej czyszczenia były odpowiednio do niego dostosowane. Miej też na uwadze to, że środki powinny być dostosowane do problemu, z którym się borykasz w swojej łazience.

Jeśli Twoja kabina prysznicowa jest zainfekowana pleśnią czy grzybem, to zastosowanie środków, nadających blask nie będzie odpowiednie. Warto także stosować środki zapobiegawcze, zwłaszcza jeśli chodzi o osadzanie się kamienia czy pleśni na materiale naszej kabiny. Dzięki zastosowaniu się do przedstawionych powyżej zasad czyszczenia Twoja kabina prysznicowa będzie z pewnością czysta, estetyczna, a przez, to przede wszystkim, bezpieczna dla wszystkich osób, które będą z niej korzystały, co jest szczególnie ważne, jeśli w naszym domu przebywają dzieci, których odporność organizmu oraz skóry na wszelkiego rodzaju infekcje, jest znacznie mniejsza niż w przypadku osób dorosłych, które zdążyły już wykształcić sobie system odpornościowy, mogący radzić sobie z różnego rodzaju bakteriami oraz grzybami, mogącymi negatywnie oddziaływać na nasz organizm. Dzięki dobraniu odpowiedniego sposobu czyszczenia swojej łazienki, całą rodziną, będziecie mogli cieszyć się jej czystością oraz walorami estetycznymi. Mamy nadzieję, że powyższe porady okażą się przydatne, znajdą zastosowanie w praktyce i pozwolą na skuteczne czyszczenie kabiny prysznicowej!