Kabina prysznicowa to centralny punkt wielu łazienek. Codziennie korzystamy z niej, chcąc zrelaksować się pod strumieniem ciepłej wody, ale też, by zachować higienę. Aby kąpiel była prawdziwą przyjemnością, kabina prysznicowa powinna być nie tylko funkcjonalna, ale przede wszystkim czysta i zadbana. 

Kabina prysznicowa narażona jest na działanie wilgoci, osadów z mydła, kamienia i innych zabrudzeń. Jeżeli nie będziemy regularnie dbać o jej czystość, może stać się miejscem namnażania się bakterii i grzybów, co nie jest korzystne dla naszego zdrowia. Poza tym brudna kabina prysznicowa nie prezentuje się estetycznie, co wpływa na komfort korzystania z łazienki.

W związku z tym wymaga regularnej pielęgnacji, aby zachować swój estetyczny wygląd i sterylność. Oto kilka sprawdzonych porad, które pomogą utrzymać Twoją kabinę prysznicową w nienagannym stanie.


Czym czyścić kabinę prysznicową?

Do wyboru mamy produkty, które każdy znajdzie w swojej kuchni lub środki opierające się na chemikaliach. Zalecamy często odświeżać kabinę naturalnymi metodami, a od czasu do czasu zapewnić jej gruntowne czyszczenie z pomocą kupnych preparatów.


Naturalne sposoby na czyszczenie kabiny prysznicowej:

 • Ocet - doskonały do usuwania kamienia. Wystarczy nasączyć ściereczkę octem i przetrzeć nią zabrudzone miejsca. Możemy też przygotować mieszankę octu z wodą w proporcji 1:1 i rozpylić ją na powierzchnię, po czym pozostawić na 15 minut i spłukać wodą.
 • Soda oczyszczona - świetnie radzi sobie z osadami z mydła. Można ją wymieszać z niewielką ilością wody, aby uzyskać pastę, którą nakładamy na zabrudzone miejsca, a następnie spłukujemy.
 • Cytryna - kwas cytrynowy zawarty w cytrynie pomaga w walce z kamieniem. Możemy wcierać sok z cytryny bezpośrednio w zabrudzenia lub przygotować roztwór z wodą.

Gotowe preparaty:

Na rynku dostępne są liczne środki przeznaczone do czyszczenia kabin prysznicowych. Warto wybierać te, które mają składniki antybakteryjne i przeciwgrzybicze, a także pomagają w zwalczaniu osadów z kamienia. Pamiętaj jednak, by zawsze czytać etykiety i stosować się do zaleceń producenta.


Czego NIE używać do pielęgnacji kabin prysznicowych?

Nie wszystkie środki czyszczące są odpowiednie do pielęgnacji kabin prysznicowych. Nieodpowiednie preparaty mogą nie tylko uszkodzić powierzchnię, ale także stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Poniżej przedstawiamy listę produktów i narzędzi, których NIE powinieneś używać do pielęgnacji kabin prysznicowych i ich elementów:

 • Pasty ścierne - istnieje ryzyko, że pozostawią rysy na powierzchni, co w efekcie może prowadzić do uszkodzenia lakieru czy powłoki ochronnej.
 • Mleczka z rozpuszczalnikami - mogą reagować z powierzchnią kabiny czy wanny, powodując jej trwałe uszkodzenie, przebarwienia lub pęknięcia.
 • Aceton - bardzo silny rozpuszczalnik, który może zniszczyć elementy akrylowe, plastikowe oraz uszkodzić lakier.
 • Środki czyszczące i dezynfekcyjne zawierające chlor i chlorki - mogą prowadzić do korozji metalowych elementów kabin oraz do uszkodzenia powierzchni akrylowych czy plastikowych.
 • Substancje zawierające kwasy lub zasady - szczególnie niebezpieczny jest kwas chlorowodorowy, który może powodować poważne uszkodzenia powierzchni oraz korodować metalowe części.
 • Środki polerujące - tworzą uszkodzenia na powierzchni, co może prowadzić do przedwczesnego zużycia kabiny czy wanny.
 • Szczotki nylonowe - sztywne włosie może zarysować delikatne powierzchnie, takie jak szkło, akryl czy elementy lakierowane.
 • Papier ścierny - jest zbyt agresywnym narzędziem do czyszczenia kabin i wanien, mogącym spowodować nieodwracalne uszkodzenia.
 • Inne środki i materiały o negatywnym wpływie na zdrowie - przy używaniu wszelkich środków czyszczących ważne jest przestrzeganie instrukcji i dbanie o własne bezpieczeństwo. Unikaj stosowania produktów o ostrym zapachu, które mogą powodować podrażnienia układu oddechowego.

Pielęgnacja kabiny prysznicowej - praktyczne porady

Co jeszcze możesz zrobić, aby kabina prezentowała się jak najlepiej?

 • Zawsze spłukuj kabinę po użyciu - po każdej kąpieli warto spłukać ścianki kabiny wodą. Dzięki temu unikniemy osadów z mydła i szamponu.
 • Regularnie wietrz łazienkę - wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni. Ważne jest, by regularnie wietrzyć pomieszczenie - najlepiej po każdym prysznicu.
 • Używaj ściągaczki wody do szkła - po każdej kąpieli warto przetrzeć szyby kabiny łazienkową ściągaczką. Ściągaczka do kabiny prysznicowej sprawi, że unikniemy smug i osadów.
 • Regularnie czyść odpływ - w odpływie kabiny prysznicowej gromadzą się włosy i resztki mydła. Raz na jakiś czas warto go dokładnie wyczyścić, aby zapewnić swobodny przepływ wody.

Dbanie o czystość kabiny prysznicowej to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim higieny. Regularne czyszczenie i pielęgnacja zapewnią nam komfort kąpieli i dłuższą żywotność naszej kabiny. Pielęgnacja kabin prysznicowych i wanien wymaga ostrożności i uwagi. Ważne jest, aby używać tylko tych środków, które są bezpieczne zarówno dla powierzchni, jak i dla zdrowia użytkowników. Regularna konserwacja przy użyciu odpowiednich preparatów pozwoli cieszyć się estetyką i funkcjonalnością łazienki przez wiele lat. Pamiętajmy też, że drobne codzienne nawyki, takie jak spłukiwanie kabiny po kąpieli czy wietrzenie łazienki mogą znacząco przyczynić się do utrzymania jej w dobrym stanie.