Wiele osób posiadających małe łazienki zastanawia się, jaka kabina prysznicowa będzie najlepszym wyborem dla ich przestrzeni. Dwie najpopularniejsze opcje to kabina prysznicowa kwadratowa i kabina prysznicowa półokrągła. Oba rodzaje mają swoje zalety i wady, więc wybór zależy od indywidualnych preferencji i ograniczeń danej łazienki. W tym artykule przeanalizujemy oba rozwiązania i przedstawimy argumenty zarówno za jak i przeciwko każdemu z nich.

Kabina prysznicowa kwadratowa w małej łazience - zalety i wady

Kabina prysznicowa kwadratowa jest popularnym wyborem w małych łazienkach ze względu na swoją prostą i kompaktową konstrukcję. Jej kształt kwadratu pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Kabiny prysznicowe kwadratowe są dostępne w różnych rozmiarach, dzięki czemu można znaleźć odpowiednią opcję nawet dla najmniejszych łazienek. Są one także wyjątkowo uniwersalne - ten typ kabiny łatwo zamontować w narożniku lub wzdłuż jednej ze ścian, co oszczędza miejsce w pomieszczeniu. W przypadku kabin prysznicowych kwadratowych do wyboru jest ogromna różnorodność modeli, od klasycznych, poprzez nowoczesne i minimalistyczne, po eleganckie i loftowe, więc każdy znajdzie odpowiedni styl dla siebie.
Jednak istnieje kilka wad związanych z kabinami prysznicowymi kwadratowymi. Wąska przestrzeń wewnątrz kabiny kwadratowej w przypadku najmniejszych modeli takich jak 70x70 cm może być niekomfortowa dla osób o większej budowie ciała, starszych czy niepełnosprawnych. 

 

Półokrągła kabina prysznicowa w małej łazience - za i przeciw

Z drugiej strony, kabina prysznicowa półokrągła oferuje bardziej zaokrąglone i eleganckie linie, które mogą dodać łazience przyjemnego wyglądu. Jej łukowate drzwi i ściany zwiększają przestrzeń wewnątrz kabiny, zapewniając większy komfort podczas prysznica. Ze względu na budowę kabiny jednocześnie w łazience jest optycznie więcej miejsca i wydaje się ona być przestronniejsza. Ich estetyczny wygląd i większa funkcjonalność przyciągają wielu użytkowników.
Niemniej jednak kabinom prysznicowym półokrągłym może brakować odpowiedniej przestrzeni w małych łazienkach. Ich łukowate drzwi mogą ograniczać dostęp i utrudniać wejście do kabiny, szczególnie w przypadku osób o ograniczonej mobilności. Ponadto, ze względu na swoją bardziej skomplikowaną konstrukcję, kabiny półokrągłe mogą być droższe i trudniejsze do zamontowania.
 

Co wybrać - półokrągła czy kwadratowa kabina prysznicowa?

Podsumowując, wybór między kabiną prysznicową kwadratową a półokrągłą zależy od preferencji użytkownika i warunków w danej łazience. Kabina prysznicowa kwadratowa jest bardziej kompaktowa, łatwiejsza do zamontowania i bardziej przystępna cenowo, ale może oferować mniej przestrzeni wewnątrz kabiny. Kabina prysznicowa półokrągła z kolei zapewnia większą przestrzeń i funkcjonalność, ale może być droższa i wymagać więcej miejsca w łazience.
Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto zrobić pomiar dostępnej przestrzeni w łazience, porównać różne modele i rozważyć swoje preferencje estetyczne oraz funkcjonalne. Dobrze jest również skonsultować się z profesjonalistą, który pomoże dopasować odpowiednią kabinę prysznicową do małej łazienki. Niezależnie od wyboru, zarówno kabina prysznicowa kwadratowa, jak i półokrągła mogą stworzyć przyjemną i funkcjonalną przestrzeń prysznicową w małej łazience.