Aranżacja małej łazienki z prysznicem to nie lada wyzwanie. Niełatwym zadaniem jest urządzenie wnętrza w taki sposób, aby nie tylko wyglądało estetycznie, ale było także funkcjonalne. Zazwyczaj z tym problemem spotykają się właściciele mieszkań w bloku, gdzie łazienka niekiedy ma niewiele więcej niż 1m2. Poniżej przedstawiamy sposoby jak zaaranżować tak niewielką przestrzeń oraz podpowiemy jak optycznie ją powiększyć.

Najważniejszy jest plan

Przy tak małej przestrzeni najważniejsze jest odpowiednie rozplanowanie. Nie trzeba kurczowo trzymać się zasad, które najczęściej stosuje się przy aranżacji łazienki o większym metrażu. Czasami nie ma innej możliwości niż ustawienie umywalki czy WC naprzeciwko drzwi. Mimo wszystko ważne jest podzielenie łazienki na strefy, przynajmniej na strefę toaletową i strefę kąpielową.

Jeśli masz w łazience więcej miejsca, możesz tez wyznaczyć miejsce dla pralki. Warto zrezygnować z wanny na rzecz prysznica. Aranżacja małej łazienki z prysznicem jest o wiele łatwiejsza. Na rynku możemy znaleźć już niewielkich rozmiarów prysznice, które nie zabiorą cennej przestrzeni. Coraz bardziej popularne są prysznice bez brodzika. Warto zdecydować się na prysznic walk-in, który pozwala na optymalne dopasowanie strefy kąpielowej do możliwości Twojej łazienki. Dzięki temu możesz stworzyć strefę prysznicową na miarę Twoich potrzeb.

Dodatkowo w tego typu rozwiązaniach zastosowano bezpieczne szkło, które dzięki prostej, eleganckiej formie odnajdzie się praktycznie w każdej łazience. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie parawanu przesuwnego lub składanego, zajmuje niewiele miejsca i zwykle powierzchnia szkła pokryta jest specjalnym materiałem, zapobiegającym osadzaniu się kamienia oraz innych zabrudzeń powstałych z codziennego użytkowania. Jeśli szukasz taniego i szybkiego rozwiązania, w strefie prysznicowej możesz powiesić kotarę, łatwo ją zdjąć, uprać, jest stosunkowo tania, wiec możesz mieć w szafie kilka kolorów i wzorów, tak aby móc odmienić wnętrze kilka razy do roku.

Na rynku można znaleźć również mniejsze umywalki, które nie zajmą tyle miejsca, co te standardowe. Można pokusić się również o niecodzienne rozwiązania, jak umywalka narożna czy umywalka nadblatowa zainstalowana nad pralką. Na rynku można znaleźć umywalki nadblatowe o fantazyjnych kształtach, wykonane z różnych materiałów, które będą dodatkowo ozdabiać łazienkę.

Aranżacja małej łazienki z prysznicem wymaga niekiedy kompromisów. Choć w większości domów pralka znajduje się w łazience, w przypadku niewielkiego metrażu, warto zastanowić się nad jej przeniesieniem do kuchni lub przedpokoju. Zyskasz dodatkowe miejsce do przechowywania lub na większy prysznic. Jeśli nie możesz przenieść pralki do innego pomieszczenia, warto pomyśleć nad zabudową w łazience, ukryjesz w niej nie tylko pralkę, ale również środki czystości.

Postaw na błysk

Jeśli posiadasz małą łazienkę, zrezygnuj z materiałów i wyposażenia z matowym wykończeniem. Aby optycznie powiększyć niewielką przestrzeń, zdecyduj się na materiały, które odbijają światło. Warto wybrać meble z wysokim połyskiem oraz wielkopowierzchniowe lustra. Nie tylko sprawią, że łazienka będzie wyglądać na większą, ale również zapewnią wygodne miejsce do wykonania makijażu.

Aranżacja malej łazienki z prysznicem wymaga wykorzystania błyszczących płytek ceramicznych, jeśli nie chcemy, aby wnętrze przytłaczało i było ponure. Warto zastosować dekory z metalicznym lub perłowym pobłyskiem, jak również dobrze sprawdzą się ozdobne kafle z zatopionym szkłem. Kropkę nad i postawią odpowiednie dodatki, takie jak szklane półeczki czy flakony z perfumami. We współczesnych łazienkach sięgamy coraz częściej po plakaty i obrazy. Jeśli również zdecydujesz się na wprowadzenie sztuki do Twojej łazienki, pamiętaj aby były to duże, proste grafiki. Pokaźnych rozmiarów ramy również powodują, że wnętrze wydaje się optycznie większe.

Wybieraj duże płytki

Mała łazienka nie wygląda dobrze, gdy jest wyłożona niewielkimi płytkami od góry do dołu. Gdy mimo wszystko decydujesz się na płytki do sufitu, należy wybierać duże formaty, tak, aby płytki tworzyły jednolitą całość. Twoja łazienka będzie wyglądała na dużo większą, niż jest w rzeczywistości. Koniecznie unikaj wzorzystych kafelków.

Ewentualnie zastosuj wzór wyłącznie na podłodze. Jeśli jednak lubisz, gdy na ścianie coś się dzieje, wybierz jeden pasek z motywem. Dzięki niemu możesz optycznie wydłużyć łazienkę z niskim sufitem, kładąc płytki z dekorem pionowo.  Aby poszerzyć wąską łazienkę, układamy płytki z motywem poziomo. Jeśli nie przepadasz ani za gładkimi ani wzorzystymi płytkami, możesz pokusić się o położenie płytek z fakturą.

Są obecnie bardzo modne i nie wyglądaj ciężko w małym pomieszczeniu. Jeśli decydujesz się na niskobudżetową aranżację łazienki, zastosuj jasne farby z połyskiem, które mają działanie hydrofobowe i wodoodporne. Dzięki temu stworzysz wrażenie czystej, jasnej przestrzeni, do tego unikniesz wilgoci w łazience, a farba nie będzie odpryskiwać. 

Unikaj krzykliwych kolorów na ścianach

Choć coraz częściej możemy spotkać łazienki w odważnych odcieniach butelkowej zieleni, oberżyny i głębokiego granatu, w małej łazience należy unikać takich rozwiązań. Postaw na jasne kolory takie jak biel, ecru, szary. Chłodne barwy optycznie oddalają od siebie ściany, wnętrze z zastosowaniem takiej kolorystyki jest też dobrym tłem do bardziej odważnych dodatków aranżacyjnych.

Aby ożywić łazienkę, warto sięgnąć po drewniane elementy, które nadadzą wnętrzu przytulności i charakteru Spa. Ręczniki, mydelniczki czy pojemniczki w zdecydowanych barwach, również dodadzą wnętrzu koloru i smaku. Jeśli nie lubisz bieli i szarości, możesz zdecydować się na użycie koloru błękitnego, lilowego czy jasnego różu, pastelowe odcienie także powiększają przestrzeń. Pamiętaj jednak, że taki dobór barw wymaga przemyślanych dodatków, tak aby łazienka nie prezentowała się kiczowato.

Zainwestuj w dobre oświetlenie

Dobrze oświetlona łazienka także będzie wyglądać na optycznie większą. Najlepszym wyborem będzie światło o barwie ciepłej lub neutralnej. Światło neutralne nadaje efekt sterylności i czystości. Jeśli zamierzamy malować się w łazience, warto zadbać o dodatkowe oświetlenie punktowe i wybrać światło o barwie ciepłej.

Ponadto łazienka wygląda w takim świetle na bardziej przytulną. Nie wybieraj oświetlenia o barwie zimnej, łazienka będzie wyglądała smutno, a przebywanie w niej nie będzie wiązało się z przyjemnością. Światło o barwie chłodnej wygląda dobrze wyłącznie w minimalistycznych, ascetycznych pomieszczeniach.

Unikaj chaosu i nieporządku

Aranżacja małej łazienki z prysznicem wymaga dbania o porządek. W małej łazience nie ma miejsca na porozstawiane w nieładzie kosmetyki czy niedbale rozrzucone ręczniki. Wszystko musi mieć swoje miejsce i najlepiej gdy jest pochowane. Warto zastanowić się czy chcemy wykonać zabudowę do przechowywania u stolarza czy decydujemy się na gotowe meble łazienkowe.

Zabudowa ma tę przewagę, że możemy znaleźć kącik na niezbędne przedmioty nawet w najbardziej niestandardowej łazience, ponieważ zabudowa wykonywana jest na wymiar. Urządzając łazienkę gotowymi meblami, warto zrezygnować z tradycyjnych słupków i szafek na rzecz mebli podwieszanych. Zabierają one mniej przestrzeni, a ponadto dzięki nowoczesnemu designowi, nadają pomieszczeniu lekkości. Z tego powodu warto także wybrać podwieszane sanitariaty.

Plusem tego rozwiązania jest możliwość dotarcia we wszystkie zakamarki w łazience w trakcie sprzątania.Tańszą opcją będą kosze czy regały na kółkach. Aby kosmetyki nie stały luzem i nie kurzyły się, warto zaopatrzyć się w ozdobne pojemniki, np. z wikliny. Oprócz tego, że pomogą zachować porządek, będą niewątpliwą ozdobą Twojej łazienki.

Stosując się do powyższych zasad i rozwiązań, aranżacja małej łazienki z prysznicem będzie łatwiejsza i unikniesz rozwiązań, które niekoniecznie sprawdzają się w tak małym pomieszczeniu. Pamiętaj, aby przy urządzaniu kierować się funkcjonalnością, a przede wszystkim własnym gustem, ponieważ to Ty masz czuć się dobrze w swojej łazience.